از تاریخ سازی نعمتی تا تراژدی بزرگسالان

به گزارش وبلاگ ایتالیا، صعود تاریخی زهرا نعمتی به المپیک، ناکامی تیم ملی بزرگسالان مردان در کسب سهمیه بازیهای المپیک ریو و تراژدی شکست پی در پی آنها در مسابقات جام جهانی و همچنین نتایج چشمگیر کمانداران نوجوان و جوان از اتفاقات مهمی بود که روزهای سیاه و سفید را در سال 95 برای تیروکمان ایران رقم زد.

از تاریخ سازی نعمتی تا تراژدی بزرگسالان

به گزارش وبلاگ ایتالیا، هرچند فدراسیون تیروکمان سال موفقی را بویژه در رده سنی بزرگسالان و کسب سهمیه المپیک سپری نکرد و تنها با تک سهمیه زهرا نعمتی توانست راهی بازیهای المپیک گردد، اما در مجموع عملکرد قابل قبول کمانداران جوان و نوجوان، توانست ناکامی بزرگسالان را کمی جبران نموده و راستا رشد را تا حدودی برای تیروکمان هموار کند.

حضور تاریخی نعمتی در المپیک ریو

پس از ناکامی تیم ملی تیروکمان در کسب سهمیه تیمی، زهرا نعمتی بانوی معلول کشورمان توانست تنها سهمیه انفرادی را برای ایران به ارمغان بیاورد و به عنوان تنها کماندار ایران در بازیهای المپیک ریو، توانست تا حدودی ناکامی این فدراسیون را در راهیابی به بازیهای المپیک ریو جبران کند تا کمتر مورد هجمه رسانه ها قرار بگیرد. البته پرچمداری کاروان ورزشی بازیهای المپیک ریو توسط نعمتی و انعکاس آن در رسانه های داخلی و خارجی یکی دیگر از اتفاقات بسیار مهم برای این فدراسیون بود.

خداحافظی شجاعی از خزانه داری کمیته المپیک و ماندن در تیروکمان

پس از نقدها زیادی که از سوی رسانه ها به محمدشجاعی رییس فدراسیون تیروکمان به خاطر دوشغله بودن او مطرح شد، او با استعفا از خزانه داری کمیته ملی المپیک که در حقیقت ذی حساب کمیته نیز بود سعی کرد به تمام تنش ها و نقدها به نوعی سرانجام دهد و حضور خود را در انتخابات آینده این فدراسیون تثبیت کند تا به این ترتیب دیگر مسئله ای برای ثبت نام در انتخابات فدراسیون تیروکمان نداشته باشد.

سرمایه گذاری روی جوانان و نتایج ضعیف بزرگسالان

درخشش کمانداران جوان در مسابقه های جام جهانی داخل سالن مراکش، تایلند و همچنین فستیوال لاس وگاس آمریکا سبب شد تا همه نگاه های کارشناسی و رسانه ای را به خود معطوف کند، اما وضعیت تیم بزرگسالان انتقادآمیز بود.

کمانداران جوان و نوجوان با کسب یک مدال طلا و 2 نقره در اولین مرحله جام جهانی، 3مدال طلا، 4نقره و 3 برنز در دومین مرحله و یک مدال طلا، 2نقره و یک برنز در فستیوال لاس وگاس توانستند ناکامی تیم ملی بزرگسالان را جبران و نتایج ضعیف آنها را تحت پوشش قرار دهند.

گلایه کمانداران از پرداخت نشدن جوایز لیگ

آخرین مرحله و فینال مسابقات رنکینگ کشوری تیروکمان در رشته های ریکرو و کامپوند زنان و مردان از 28 تا 30 بهمن در سایت تیروکمان مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار گردید . قرار بود فدراسیون بعد از برگزاری 8 مرحله مسابقات رنکینگ کشوری تیروکمان، 16کماندار فزونی که از دو رشته ریکرو و کامپوند به مرحله فینال راه پیدا می نمایند، در انتها به 4 کماندار برتر این رقابت ها یعنی؛ سمانه رمضانپور و صادق اشرفی نفرات برتر ریکرو و فرشته قربانی و مجید قیدی نفرات برتر کامپوند به جز احکام، جوایز نقدی نیز پرداخت کند اما این تعهدات فدراسیون محقق نشده و کمانداران هم چنان در انتظار تحقق تعهدات اقتصادی از سوی فدراسیون تیروکمان هستند.

پرداخت نشدن جایزه صدمیلیونی زهرا نعمتی

در حالی که پس از کسب سهمیه بازیهای المپیک ریو توسط زهرا نعمتی، فدراسیون تیروکمان قول پاداش صدمیلیون تومانی را به زهرا نعمتی داده بود، بعد از قریب یک سال هنوز این پاداش به نعمتی از سوی فدراسیون اختصاص پیدا ننموده و وی همچنان در انتظار عملیاتی شدن این پاداش از سوی فدراسیون است. همچنین فدراسیون پیش از این نیز قرار بود در انتها هشتمین دوره رقابت های خارج از سالن لیگ برتر تیروکمان در رشته های ریکرو و کامپوند زنان و مردان برای اولین بار به جز اعزام تیم قهرمان به یک تورنمنت بین المللی، به چهار تیم رشته های ریکرو و کامپوند زنان و مردان برحسب صندلی در جدول رقابت های لیگ برتر مبلغ 100میلیون تومان بین تیم ها توزیع کند که به خاطر مسائل و دغدغه های اقتصادی فدراسیون این امر نیز در ابهام واقع شده است.

تیروکمان سال 95 در یک نگاه؛

- مهم ترین اتفاق سال: کسب سهیمه المپیک توسط زهرا نعمتی

غیرمنتظره ترین اتفاق سال: شکست های متعدد تیم ملی بزرگسالان

- ورزشکار سال: زهرا نعمتی

- پدیده سال: سمانه رمضانپور و صادق اشرفی نفرات برتر ریکرو و فرشته قربانی و مجید قیدی نفرات برتر کامپوند

- رکوردها و تاریخ سازی ها: کسب 5طلا، 8نقره و 4برنز توسط کمانداران جوان و نوجوان در جام های جهانی داخل سالن

- مهم ترین رویداد پیش رو: دومین مرحله رقابتهای خارج از سالن کاپ آسیا تایلند در رشته های ریکرو و کامپوند

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تاریخ سازی نعمتی تا تراژدی بزرگسالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تاریخ سازی نعمتی تا تراژدی بزرگسالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید