بنزن پایتخت، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

به گزارش وبلاگ ایتالیا ،فرشید باباخانی معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دراین باره گفت: همه ساله همزمان با بازگشایی مدارس ترافیک و آلودگی هوا در روزهای پایانی شهریور ماه و هفته های آغازین مهرماه به ویژه در تهران افزایش چشمگیری دارد در نیمه دوم سال آلودگی هوا به دلیل شرایط جوی و از طرفی ترافیک ناشی از آمد و شد بدلیل بازگشایی مدارس افزایش می یابد.

بنزن پایتخت، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

باباخانی با اشاره به اینکه شهر تهران به عنوان یک کلانشهر پر جمعیت به لحاظ آلودگی هوا در مرتبه بالایی واقع شده است که بهداشت و سلامت ساکنان این شهر را تهدید می کند، تاکید نمود: از جمله آلاینده های خطرناک در هوای این شهر ترکیبات آلی فرار نظیر بنزن بوده که منجر به بروز سرطان و بیماری های مشابه می گردد. از این رو شناسایی و کنترل این آلاینده از الزامات تمهیدات زیست محیطی شهری است. برای این مهم با انتخاب تعدادی از نقاط آلوده شهر تهران به منظور آنالیز مناطق آلوده تر امکان مدلسازی و برآورد دقیقتر آلودگی شهر تهران ممکن می گردد. غلظت محیطی ترکیبات آلی فرار (بنزن) با روش نمونه برداری غیرفعال در 22 منطقه شهر تهران در سال های گذشته به طور گسترده ای در بازه زمانی یکساله آنالیز گردیده است.

به گفته این کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نمونه برداری به روش غیرفعال، یک تکنیک بسیار مرسوم برای اندازه گیری سطح ترکیبات آروماتیک – بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، زایلن ها و تری متیل بنزن ها – در محیط داخل، محل کار و محیط بیرون است. چرا که روش آسان و مقرون به صرفه بوده و فاقد الزاماتی چون تامین برق و تعمیر و نگهداری است. همچنین، این روش، مطالعات انجام گردیده را با نظارت و پایش بیشتر برای سنجش و شناسایی تغییرات آلاینده ها در یک محیط کوچک و بزرگ مقیاس، تسهیل می کند. از طرفی در حال حاضر آنالایزرهای آنلاین جهت نمونه برداری مداوم و صحیح این آلاینده خطرناک و سرطان زا در شهر تهران وجود نداشته لذا بهترین مرجع و روش برای شناسایی این گروه از ترکیبات آلی فرار استفاده از روش نمونه برداری غیرفعال خواهد بود که از گستردگی، سهولت در نصب و راه اندازی و دقت و صحت بالایی برخوردار است. نمونه برداری فراگیر با این روش در سالهای 1394-1393بانجام رسید و نتایج مطلوب حاصله به وضوح صحت این روش را اذعان می دارد.

وی اضافه نمود: در حالی به روزهای آغازین سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس نزدیک می شویم که کارشناسان و مسئولان با پیش بینی افزایش آلودگی هوای پایتخت و بر اساس نتایج نمونه برداری مشابه با دوره یکساله در بیش از 170 نقطه در شهر تهران اعلام کردند که جدیدترین اندازه گیری های انجام گردیده نشان می دهد میزان آلاینده سرطانزای شناخته گردیده بنزن در هوای پایتخت بیش از 3.5 برابر حدود مجاز توصیه گردیده در دنیاست. باباخانی اعلام کرد: در تمام کشورهای توسعه یافته، توسعه حمل و نقل عمومی و ارایه گسترده خدمات الکترونیکی و اینترنتی را مهمترین راهکارها در کاهش آلودگی هوا شناخته گردیده اند. نحوه سوخت گیری صحیح و جلوگیری از هدر رفت بنزین و مشتقات نفتی در هنگام سوخت گیری و اصلاح الگوی مصرف سوخت و رانندگی نیز از جمله اقدامات شهروندان در کاهش مواجهه با این ماده سرطانزا است.

از سوی دیگر شهرداری تهران نیز از محل بودجه مصوب خود، اقدام به توسعه شبکه حمل و نقل سریع السیر اتوبوسرانی و ایجاد خطوط ویژه نموده است که در صورت حمایت دولت این اقدامات از نقطه اثر بیشتر و مفیدتری برخوردار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بنزن پایتخت، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزن پایتخت، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید