بیم و امیدهای برگزاری هفته رشت، از برندسازی تا دغدغه معرفی شهر

به گزارش وبلاگ ایتالیا، خبرنگاران- گروه استان ها: افتتاح نخستین تئا تر شهر، نخستین کتابخانه ملی، نخستین مدرسه تحصیل دختران و تشکیل نخستبن انجمن بلدیه و افتتاح بسیاری از نخستین های دیگر کشور در رشت که نشان از ورود بسیاری از ظواهر مدرنیته از ورودی این شهر به کل کشور را دارد، دلیل خوبی است تا با استناد به آن هفته یا روزی را به نام روز رشت ثبت نموده و ظرفیت های فرهنگی، هنری، تاریخی و مالی و گردشگری این شهر را به دیگران نیز معرفی کرد.

بیم و امیدهای برگزاری هفته رشت، از برندسازی تا دغدغه معرفی شهر

رشت؛ شهر باران های نقره ای

سال گذشته بود که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت، هفته فرهنگی این شهر را با اجرای برنامه های مختلف برگزار کرد اما، تثبیت یک روز به نام رشت ایده ای بود که توسط ابراهیم خلیلی شهردار وقت این شهر در سال 92 مطرح شد.

به دنبال طرح این ایده، یک کارگروه تخصصی تشکیل شد تا با توجه به سبقه تاریخی و فرهنگی این شهر، روزی را برای نامگذاری به نام روز رشت انتخاب نمایند.

پس از آنالیز های کار شناسی فراوان، در نهایت این کارگروه که شامل محققان و فرهیختگان شهر بود روز دوازدهم دی ماه با پیشنهاد روبرت واهانیان پژوهشگر و گیلان شناس مطرح به عنوان این روز انتخاب شد.

وی درباره دلایل انتخاب این روز به وبلاگ ایتالیا می گوید: بنا بر اسنادی که توسط زنده یاد افشین پرتو در کتاب تاریخ گیلان از شروع تا پیدایش مشروطه ارائه شده است، روز دوم ژانویه 1558م مقارن با 12 دی ماه سال 936 شمسی روزی است که شهر رشت به عنوان مرکز استان از سوی شاه طهماسب صفوی انتخاب شده است.

واهانیان می افزاید: نامگذاری یک روز از سال به نام شهر باید بر اساس هویت آن شهر باشد و چون پایه های مدنیت و شهرنشینی رشت در این روز به طور رسمی بنا نهاده شده لذا با تایید اعضای کارگروه فوق، 12 دی ماه به نام این روز معین شد.

وی تاکید می نماید: معین این تاریخ به این دلیل بوده که روز تولد رشت است. در واقع روزی است که شهریت رشت در آن شروع شده و مربوط به تاریخ است و هیچگاه از بین نخواهد رفت زیرا روز تولد رشت است نه روز توسعه آن و یا وقایع مختلف دیگر.

پس از معین روز دوازدهم دی به نام روز رشت، لایحه فوق به شورای شهر ارائه و با تایید شورا، این روز در تقویم سالانه رشت ثبت شد تا سال جاری برای نخستین سال، گرامیداشت روز رشت در این شهر برگزار گردد.

هفته ای با موضوع روز رشت

سال جاری و برای نخستین سال مجموعه مدیریت شهری اقدام به برگزاری برنامه هایی با موضوع روز رشت نموده و قرار است به مدت یک هفته که نخستین روز آن از امروز شروع شده سالروز دوازدهم دی ماه که به نوعی روز تولد شهر رشت محسوب می گردد را گرامی بدارد.

هرچند در ابتدا زمزمه هایی مبنی بر اجرای برنامه روز رشت در برج میلاد تهران شنیده شد و قرار بود در صورت موافقت کمیسیون فرهنگی شورای شهر و به دنبال آن تصویب در صحن علنی شورا، برنامه های این روز به میزبانی برج میلاد برگزار گردد اما، مخالفت ضمنی با این طرح و بی مناسبت دیدن برگزاری برنامه های این روز در جایی خارج از شهر رشت باعث شد تا تنها در کمتر از سه هفته، برنامه ای تجمیعی از برنامه های جداگانه روابط عمومی و سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت در دستور کار اجرا قرار گیرد.

اگرچه در زمان تصویب برنامه ها نیز هزینه های بالای برگزاری برنامه های پیشنهادی از سوی شهرداری آن هم در وضعیتی که تحقق بودجه با درآمد پایین شهرداری در 9 ماه نخست سال جاری با رشد منفی رو به رو بوده، مورد اعتراض بعضی اعضای شورا نهاده شد اما در نهایت برنامه ها با تعدیل هزینه ها به کمیسیون فرهنگی شورا ارائه شد و مورد تصویب نهاده شد.

بعضی برنامه هایی که برای این هفته معین شده شامل اجرای نمایش خیابانی، تجلیل از سالمندان، تقدیر از فرهیختگان، افتتاح نمایشگاه عکس و صنایع دستی و سوغات گیلان، جشنواره بازی های بومی و محلی، ملاقات با خانواده شهدای مدافع حرم، رونمایی از تمبر و سکه رشت و همچنین جشن های شادی و انعقاد تفاهم نامه با مجمع شهرداران آسیایی و انجمن های دوستی ایران و دنیا است.

با اینهمه متولیان مدیریت شهری بر این نکته اذعان دارند که این برنامه باید با یاری نهادهای دولتی و با تکیه بر ظرفیت های مردمی برگزار گردد.

ره آورد هفته رشت برای شهر

تجربه برگزاری برنامه هایی برای شهر تنها مختص رشت نبوده و شهرهایی چون شیراز، قزوین و مشهد نیز طی سال های گذشته با نامگذاری یک روز در تقویم سالانه شهر خود توانسته اند ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و گردشگری شهر و دیارشان را به خوبی برجسته نموده و با هدف جلب گردشگر و آوردهای مالی، این ظرفیت ها را به سایر هموطنان و حتی گردشگران خارجی بشناسانند.

با این توصیف باید دید که این هدف تا چه میزان در برنامه های سال جاری روز رشت گنجانده شده است؟

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت در این باره به مهر می گوید: هدف از برگزاری این روز عرضه و معرفی ظرفیت ها و داشته های رشت است و مطمئنا به دنبال تحقق این هدف هستیم.

مظفر نیکومنش نودهی می افزاید: اگرچه در کمیسیون فرهنگی شورا بار ها بر پربار بودن برنامه ها و تنظیم برنامه هایی که بتوان با مدیریت زمان در بهترین حالت ممکن اجرا کرد، تاکید شد اما برای سال نخست گرامیداشت روز رشت کوشش شده که ظرفیت های این شهر معرفی شوند و در عین حال فضایی شاد برای شهروندان فراهم گردد.

عضو دیگر شورا نیز بر نبود یک برنامه ملی به عنوان خلائی در برنامه های روز رشت اشاره و به وبلاگ ایتالیا بیان می نماید: مطمئنا بهتر بود که برای سال جاری اقدامی در راستای برندکردن روز رشت در سطح ملی تدارک دیده می شد اما در هر حال اجرای نخستین سال از یک برنامه می تواند نکات ضعف مختص به خود را داشته باشد.

رضا رسولی می افزاید: برندسازی برای رشت در تمامی حوزه ها باید به دور از نگاه جزیره ای رخ دهد و نباید تنها بر امور فرهنگی تاکید نمود بلکه باید در تمامی حوزه های تجاری، گردشگری، هنری، اجتماعی و مالی رشت را به صندلی واقعی خود رساند.

این عضو شورا بر این باور است که یاری دریافت از مردم و سازمان های مردم نهاد می تواند بهترین اقدام برای این منظور باشد.

وی ادامه می دهد: گرامیداشت روز رشت برای نخستین سال می تواند زمینه ساز حرکت های بعدی در این حوزه باشد اگرچه همیشه وقتی کار ها به خود مردم سپرده شده بهترین نتایج حاصل می گردد و این ظرفیت برای گرامیداشت روز رشت نیز باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

با این همه به نظر می رسد برگزاری روز رشت برای نخستین سال از سوی مدیریت شهری با نواقص زیادی روبرو بوده و انتقادهای بسیاری به همراه داشته باشد اما، یادمان نرود که همیشه تجربه های نخستین، زمینه ای برای آزمون و خطا بوده و سال جاری نیز سال آزمون و خطای مدیریت شهری در برگزاری این مناسبت مهم برای شهر و شهروندان خواهد بود و می توان امیدوار بود که با درک نواقص موجود در برنامه های سال جاری، برنامه ای که برای سال های آینده در نظر گرفته می گردد، بهتر و بهتر باشد.

خبرنگار: مائده اسفندمز، مهری شیرمحمدی

منبع: خبرگزاری مهر

به "بیم و امیدهای برگزاری هفته رشت، از برندسازی تا دغدغه معرفی شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیم و امیدهای برگزاری هفته رشت، از برندسازی تا دغدغه معرفی شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید