خیابان جمشید مشایخی رسما نامگذاری شد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، پلاک خیابان زنده یاد جمشید مشایخی با حضور خانواده این هنرمند و جمعی از اهالی سینما و مسوولان رسما نامگذاری شد.

خیابان جمشید مشایخی رسما نامگذاری شد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، مراسم آئین رونمایی از سردیس جمشید مشایخی و پلاک خیابان به نام این هنرمند فقید برای تغییر اسم خیابان ج در منطقه یک تهران (در ابتدای خیابان مقدس اردبیلی) عصر 13 اردیبهشت ماه برگزار گشت.

در این مراسم تابلوی خیابان استاد جمشید مشایخی توسط پیروز حناچی (شهردار تهران) که او را حجت نظری و محمد جواد حق شناس همراهی می کردند، رونمایی شد.

نادر مشایخی (هنرمند آهنگسار و فرزند جمشید مشایخی)، علی دهکردی، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما)،احمد مسجد جامعی (عضو شورای اسلامی شهر تهران، مسعود نجفی (مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی وزارت ارشاد)،خانواده مشایخی… از دیگر حاضران این برنامه بودند.

سپس سردیس زنده یاد جمشید مشایخی در نزدیکی خانه اش رونمایی شد،سردیسی که رضا حسن زاده - مجسمه ساز و عضو انجمن مجسمه سازان -

آن را ساخته است و طبق اعلام برگزارکنندگان برنامه، انتخاب تصویر این سردیس نیز براساس انتخاب و نظر خانواده این هنرمند فقید بوده است.

در کنار سردیس جمشید مشایخی این شعر از حافظ آمده است: تا اشارات نظر نامه رسان من و توست / نگردد فاش کسی آنچه میان من و توست

گوش کن با لب خاموش سخن می گویم / پاسخم ده نگاهی که میان من و توست

پیروز حناچی - شهردار تهران - نیز در سخنانی کوتاه در این برنامه گفت: این قبیل کارها قدردانی از کسانی که برای فرهنگ کشور زحمت کشیده اند، در واقع یک وظیفه عمومی برای مردم است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که این قبیل کارها در شرایط کنونی آیا جزو دغدغه های مردم محسوب می گردد؟ بیان نمود: این نامگذاری ها نیز احتیاج هست. ای کاش امکان این وجود داشت تا یک بزرگراه یا جایی که در شان و مقام این هنرمند باشد، برای او انتخاب کنیم.

او تاکید نمود: این مصوبه شورای شهر است که به اتفاق نظر اعضاء تصویب شد. این قدم نیز یک نوع کار فرهنگی است که می توان در سطح گسترده ای آن را انجام داد.

جمشید مشایخی متولد 6 آذر 1313 بود که 13 فروردین سال جاری در بیمارستان در تهران درگذشت.

او سال 1336 به استخدام اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیک درآمد و فعالیت حرفه ای را از سال 1349 به طور رسمی آغاز کرد. مشایخی طی این مدت در حدود 200 فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی ایفای نقش کرد و با بیشتر کارگردان های شناخته شده نسل های مختلف سینما و تئاتر ایران همکاری کرد و جوایز بسیاری را بدست آورد.

فیلم ها و سریال هایی همچون قیصر، هزاردستان، گاو، کمال الملک، گلهای داودی، شازده احتجاب و روز واقعه از جمله آثار ماندگار مشایخی است.

مسعود نجفی - مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی - پیشنهاد نامگذاری خیابان محل زندگی زنده یاد جمشید مشایخی را پس از درگذشت این هنرمند در صفحه مجازی اش منتشر کرد و پس از آن بعضی دیگر از هنرمندان هم این پیشنهاد را مطرح کردند.

این خبر در طول مراسم نامگذاری خیابان استاد مشایخی به روز رسانی شد و در ادامه مراسم بزرگداشت این هنرمند در موزه سینما برگزار خواهد شد که مشروح آن متعاقبا ارسال می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خیابان جمشید مشایخی رسما نامگذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیابان جمشید مشایخی رسما نامگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید