روسیه جدید، آری یا نه

به گزارش وبلاگ ایتالیا، فردا آخرین فرصت مردم روسیه بعد از یک هفته برپایی آنلاین رفراندوم قانون اساسی، برای آری یا نه گفتن به این اصلاحات پیشنهادی ولادیمیر پوتین است. تغییراتی که نه تنها برای آینده سرزمین تزارها که در سرنوشت سیاسی مرد آهنین روسیه نیز نقش بسزایی دارد.

روسیه جدید، آری یا نه

به گزارش ایندین اکسپرس، اوایل امسال میلادی بود که ولادیمیر پوتین پیش نویس اصلاحات پرتعداد قانون اساسی کشورش را که مهم ترین آنها ابقای صندلی رئیس جمهوری برای مدت نامحدود بود، به مجلس دوما ارائه کرد و پس از دو ماه انتظار در ماه مارس، برای انجام اقدامات بعدی رأی مثبت گرفت. یک روز بعد دادگاه قانون اساسی روسیه نیز آن را تأیید کرد اما پوتین با وجودی که می توانست حتی بدون رفراندوم و کسب نظر مردم، تغییرات جدید را اعمال کند، با مشخص تاریخ 22 آوریل برای رفراندوم سراسری، طرح اصلاحات پیشنهادی را به محک مردم کشورش گذاشت. زمان پیشنهادی پوتین برای رفراندوم به خاطر کرونا تا اول جولای (فردا) یعنی درست یک هفته پس از برگزاری جشن روز پیروزی روسیه و شروع همه پرسی آنلاین به تعویق افتاد. ایده همه پرسی آنلاین با توجه به پیش بینی تجمعات گسترده در پایگاه های رأی گیری، به توصیه مشاوران دولتی شکل گرفته بود.

تغییرات چه هستند؟

طرح پیشنهادی ولادیمیر پوتین برای تغییر در قانون اساسی شامل بندهای بسیاری بود اما مهم ترین آنها عبارتند از: عزل و نصب رؤسای مجامع قانونی روسیه با نظر رئیس جمهوری و با مشورت مجلس اعلای مجمع فدرال این کشور، حق تصمیم گیری مجلس اعلای مجلس روسیه در برکناری قضات فدرال، حق رأی مجمع فدرال روسیه برای برکناری قضات دادگاه قانون اساسی و دادگاه عالی در موارد خاص با استناد به پیشنهاد رئیس جمهوری، ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان و مهم تر از همه ابقای صندلی پوتین 67 ساله به عنوان مهم ترین مقام کشور تا دست کم سال 2036. همچنین مواردی شامل مطابقت قانون اساسی روسیه با قوانین بین المللی و ممنوعیت موارد قانونی بین المللی که با قوانین روسیه همخوانی ندارند، ممنوعیت شهروندی یا اقامت مقامات دولتی مانند قضات و ... در کشورهای خارجی و اینکه کاندیدای ریاست جمهوری باید دست کم در 25 سال گذشته در روسیه ساکن بوده و هیچ اقامت و شهروندی از خارج نداشته باشد. از سوی دیگر تغییرات مالی نیز شامل مشخص پایه حقوق براساس هزینه حداقلی نیازهای اساسی و برقراری توازن سقف حقوق بازنشستگی براساس تورم می گردد. براساس اعلام دولت روسیه علاوه بر روس ها، هر یک از ساکنان شرق اوکراین که صاحب شهروندی روسیه هستند نیز مجوز حضور در رفراندوم را دارند.

پوتین از رفراندوم چه می خواهد

به باور ناظران، گرچه اعمال اصلاحات قانون اساسی بدون رفراندوم نیز امکانپذیر بود اما پوتین با اعطای حق رأی به مردم کشورش با یک تیر دو نشان زد تا هم برای تغییرات پیشنهادی اش مشروعیت لازم را کسب کند و هم دست مخالفانش را برای نقدها آینده خالی کند. ضمن آنکه برگزاری رفراندوم همزمان با کرونا، برای رئیس جمهوری روسیه، نمادی از قدرتنمایی و پیروزی مقابل این ویروس به شمار می رود.

موضع مخالفان و موافقان

در داخل روسیه، از لیبرال ها گرفته تا کمونیست ها، هدف از برگزاری این رفراندوم را محدود به مشروعیت ابقای پوتین می دانند. اما عجیب اینکه با وجود این دیدگاه، مخالفان تلاشی برای مقابله با آن نداشتند. ویتالی شکلیاروف، استادیار دانشگاه هاروارد به بانکوک پست گفته است: مخالفان در طول این سال ها فرصت داشتند خود را اثبات نمایند اما نتوانستند. تاتیانا استرانوویا مؤسس مرکز آر.پلتیک روسیه هم معتقد است: در این شرایط بحث درباره اصلاحات سخت است چون مخالفان گوشه رینگ افتاده اند. اما حزب لیبرال، طرفداران شان را از رأی گیری غیرقانونی، نامشروع و جعلی برحذر داشتند و رهبران حزب کمونیست که از هم پیمانان کرملین نیز بوده اند، با این ادعا که تأیید این رفراندوم، پذیرش استمرار سیستم تک حزبی است، خواهان انداختن رأی منفی در صندوق ها شدند. در سایه این مخالفت ها، بعضی رسانه های غربی مانند گاردین از تخصیص جوایزی از سوی سازمان های وابسته به دولت برای ترغیب شرکت نمایندگان برای حضور در این رأی گیری خبر داده اند.

آینده روابط و مداخلات خارجی

به باور تحلیلگران وال استریت ژورنال، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و رفراندوم از مردم چراغ سبز بگیرد، صندلی پوتین تثبیت شده و دایره قدرتش در سوریه و شمالگان بالا می رود و حضورش در لیبی، ونزوئلا و اوکراین افزایش می یابد.

منبع: ایران آنلاین

به "روسیه جدید، آری یا نه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه جدید، آری یا نه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید