فکر خودکشی هم خطرناک است؟

یک روانشناس بالینی گفت: خانواده ها نباید خودکشی را کم اهمیت بپندارند و از کنار این مسئله بی تفاوت گذر نمایند.

فکر خودکشی هم خطرناک است؟

دکتر حامد سجادپور در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به اینکه پدیده خودکشی در 60 سال گذشته در دنیا در حال گسترش است، افزود: کشور ما نیز از این قائده مستثنی نبوده است.

وی با بیان اینکه هر فردی که افکار خودکشی دارد، لزوماً اقدام نماینده نیست، اظهار کرد: بنابراین محققان، شناختن متغیرهای مرحله فکر تا اقدام به خودکشی را بسیار ضروری دانسته اند و به اعتقاد محققان هر شخصی که به خودکشی فکر می نماید، به طور قطع خودکشی نمی نماید.

سجادپور در رابطه با تحقیقات اجرا شده در بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد، بیان نمود: آنالیز های ما در بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد نشان می دهد که بیشتر اقدام نماینده ها تکانشی (لحظه ای)، رفتار خودکشی را انجام می دهند و افکار طولانی مدت و همیشگی خودکشی را ندارند.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه معمولاً این افراد به دنبال مشاجره های خانوادگی اقدام به خودکشی می نمایند، افزود: این افراد خشم خود را به جای دیگران بر روی خود متمرکز می نمایند و همین امر موجب می گردد تا دست به خودکشی بزنند.

به گفته وی، رفتار خودجرحی نیز در این افراد به وفور مشاهده می گردد و بیشتر آنها تشخیص اختلال شخصیت مرزی را دریافت می نمایند.

سجادپور در رابطه با راهکارهای پیشگیری از این آسیب اجتماعی، عنوان نمود: آموزش حل مساله و ارتقای مهارت های مقابله با مسائل برای اینگونه افراد و همچنین افزایش تحمل ناکامی می تواند گام مهمی در پیشگیری این افراد از اقدام به خودکشی باشد.

این روانشناس بالینی تاکید نمود: یک نکته حیاتی در مورد خودکشی وجود دارد و آن این است که افراد اقدام نماینده معمولاً سابقه بیان فکر خود را دارند و نزدیکان به هیچ وجه نباید فکر خودکشی را کم اهمیت بپندارند و حتماً باید این افراد را به روانپزشکان و روانشناسان بالینی ارجاع دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فکر خودکشی هم خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فکر خودکشی هم خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید