مبارزه با گسترش بیابان در سیستان و بلوچستان

با وجود بارندگی های مناسب در امسال مسائل بیابانی در استان همچنان ادامه دارد چراکه بخش زیادی از سیستان و بلوچستان بیابانی است.

مبارزه با گسترش بیابان در سیستان و بلوچستان

طبق آمارها میانگین بیابان در سیستان و بلوچستان 9 برابر میانگین جهانی و 4 برابر میانگین کشوری است. به نظر می رسد در این شرایط باید با اختصاص اعتباراتی ویژه از گسترش بیابان در این استان جلوگیری کرد. به گفته معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان اعتبار دریافتی سیستان و بلوچستان در حوزه بیابان زدایی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگاران، مسعود ریگی اضافه کرد: 660 میلیارد تومان اعتبار در زمینه بیابان زدایی به 9 استان درگیر تعلق گرفته که 25 درصد این منابع به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: 4 میلیون و 600 هزار هکتار معادل 25 درصد از گستره (مساحت) این استان بیابانی است.

ریگی اضافه کرد: شعار سال جاری بیابان زایی بیاییم با هم جهانی سبز را بسازیم است. وی ادامه داد: 5/10 میلیون هکتار از گستره سیستان و بلوچستان را مراتع و یک میلیون و 260 هزار هکتار را نیز جنگل و بیشه در بر گرفته است. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: سرانه بیابان در کشور نیم هکتار، اما در این استان 1/8هکتار است.

وی عامل انسانی را از جمله مهم ترین عوامل در ایجاد بیابان زایی دانست و گفت: نوع مدیریت حاکم بر سرزمین، برداشت های بی رویه از منابع آبی، نوع الگوی کشت، شخم زنی، تراز منفی آب و موارد متعدد دیگر از جمله عوامل مهم در ایجاد بیابان زایی است. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان به کانون های بحرانی بیابان در این استان اشاره نمود و اضافه کرد: 28 کانون بحرانی در این استان وجود دارد که 2 مورد در سیستان و 26 مورد آن در بلوچستان است.

وی با اشاره به برنامه های ویژه روز بیابان زایی در سیستان و بلوچستان گفت: اطلاع رسانی، مالچ پاشی، نهال کاری و پخش آب از جمله برنامه های ما در استان است. ریگی به کارهای اجرا شده در یک سال گذشته در زمینه بیابان زدایی سیستان و بلوچستان اشاره نمود و گفت: 503 هکتار مالچ پاشی، 3400 هکتار مراقبت و آبیاری، توزیع 106 هزار اصله نهال در میان مردم، استفاده از فرصت سیلاب و پخش آب در 18 هزار هکتار از اراضی سیستان و اجرای 13 هزار متر مکعب عملیات خاکی از جمله اقدامات اجرا شده در این مدت در استان بوده است. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: این استان به لحاظ دریافت سهمیه اعتباری رتبه اول در بین 9 استان را دارد که باید به نحو احسن از این اعتبار استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مبارزه با گسترش بیابان در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با گسترش بیابان در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید