مرمت سرای ایکی قاپیلی بر اساس طرح مرمت در حال اجراست

مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز از تداوم مرمت سرای ایکی قاپیلی بر اساس طرح مرمت اطلاع داد.

مرمت سرای ایکی قاپیلی بر اساس طرح مرمت در حال اجراست

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، حسین اسمعیلی سنگری با بیان این مطلب، اظهار کرد: مرمت بخش های آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز پس از آوار برداری از مورخ 13 خرداد 98 شروع شد، با نظارت متخصصان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان در حال اجرا است.

اسمعیلی در ادامه با بیان اینکه در حادثه اخیر آتش سوزی بازار تبریز، 3 عنصر اصلی سرای ایکی قاپیلی به طور کامل دچار حریق شده و دالان میانی با تخریب 50 درصدی همراه بود، ادامه داد: در این آتش سوزی دالان میانی با تخریب 50 درصدی همراه بود که به دنبال آسیب وارد شده طاق و گنبد این دالان به طور کامل فروریخت، لذا در حال حاضر براساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی مرمت سَبکی این دالان با کوشش گروه های مرمتی مستقر در این سرای اقداماتی نظیر تقویت استحکام پی و پایه ها، تمیزکاری و اندودزدایی دالان و بازسازی طاق و گنبد در حال اجرا است.

مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز، با اشاره به اینکه ضلع شرقی مشرف به دالان میانی سرای ایکی قاپیلی نیز از دیگر بخش های آسیب دیده بود، ادامه داد: در سرای اصلی بعضی از ابنیه که در ضلع جنوبی قرار گرفتند دچار آسیب شدیدتری شدند که در این راستا پس از مرمت اصولی سازه تاریخی، تمیزکاری و اندودزدایی، بندکشی آجری این بخش نیز در حال اجرا است.

او در ادامه گفت: با توجه به اینکه دهه گذشته بخش هایی از دالان سقط فروشان و سرای ایکی قاپیلی مورد مرمت اصولی قرار گرفته بود، لذا در حادثه اخیر از آسیب های کمتری برخوردار بودند، به همین دلیل در بخش های مذکور تمیزکاری و اندودزدایی از ابتدای این هفته شروع شده است.

اسمعیلی در پایان یادآور شد: مرمت این سرا بصورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز صورت می پذیرد و کسبه محترم که در امر مرمت مشارکت دارند طبق طرح ارائه شده اقدام نمایند.

منبع: میراث آریا

به "مرمت سرای ایکی قاپیلی بر اساس طرح مرمت در حال اجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت سرای ایکی قاپیلی بر اساس طرح مرمت در حال اجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید