نجات بازارها با وام دولتی

به گزارش وبلاگ ایتالیا، نشریه اکونومیست در آخرین شماره خود به سراغ دولت ها و ابزارهایی که آنها برای کاهش تبعات مالی کرونا استفاده می کنند، رفته است. به اعتقاد این نشریه، کرونا جهان را تغییر و شمار بیکاران در بسیاری از کشورها را افزایش داده، اما در مقابل توانسته فرصت هایی را نیز برای دولت ها ایجاد کند. یکی از این فرصت ها بهره گیری از وام های کم بهره است. این وام ها می تواند برای به روزتر کردن زیرساخت ها یا بالا بردن آمادگی های درمانی و بهداشتی برای مقابله با موج های بعدی کرونا یا پاندمی های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. اما همین فرصت ها می تواند چالشی در برابر ساختار مالی به خصوص کشورهای پیشرفته که بانک مرکزی مستقل دارند، باشد. اگر چشم انداز تورم بالا و بلندمدت برای اقتصادهای توسعه یافته قوت گیرد، در این صورت بانک های مرکزی مجبورند نرخ های بهره را افزایش دهند. در این صورت فرصت استفاده از وام کم بهره به چالش تامین مالی برای کسری بودجه دولت، همچنین پرداخت مبالغ هنگفت به خریداران اوراق قرضه توسط بانک های مرکزی تبدیل می شود. به باور این نشریه دولت ها باید از فریب پول مفت که به باور نویسنده به معنای وابستگی به وام های بانکی و چاپ پول است، حذر کنند. در ادامه بخشی از مقاله پول مفت؛ وقتی دولت ها در هزینه کردن مرزی نمی شناسند را می خوانید.

نجات بازارها با وام دولتی

بانک ها و سودای بهبودی اقتصادها

تا پیش از بحران کرونا کمتر کسی فکر می کرد روزی فرا برسد که دولت ها برای بهبود شرایط مالی به سراغ بانک ها بفرایند و از آنها وام بگیرند. اما کرونا برنامه ریزی کشورها برای پیشبرد اهداف مالی را زیر سوال برد. کووید 19 اقتصاد دنیا را به نقطه ای رساند که کشورها برای بهبود شرایط مالی خود دست به استفاده از ابزارهایی بزنند که تا چند ماه پیش غیر قابل تصور بود یا بدعت آمیز تلقی می شد. اما نباید از این نکته گذشت که در حال حاضر یک تغییر عمیق در دنیا رخ داده که این امر لازمه دخالت نهادهای پولی در اقتصادها را دو چندان می کند.

کرونا آغازگر عصر جدیدی در تاریخ مالی کشورهاست که چهار ویژگی دارد؛اولین ویژگی در مقیاس و پتانسیل زیاد دولت ها برای استقراض وام از بانک ها خلاصه می گردد. براساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در صورتی که موج جدید کرونا که در برخی کشورهای امریکایی و اروپایی شیوع پیدا کرده، ادامه یابد؛ کشورهای پیشرفته به اندازه 17درصد از تولید ناخالص داخلی خود در سال جاری را وام می گیرند. هدف از این کار پوشش افزایش هزینه ها و کاهش درآمدهای مالیاتی به اندازه 4.2 میلیارد دلار است که برای حفظ اقتصادها در شرایط فعلی، طراحی شده است. نمونه این اقدامات مالی طراحی و تصویب بسته کمک های مالی در اقصا نقاط دنیا است. به همین دلیل روز 31 تیرماه و پس از چهار روز چانه زنی نفسگیر، رهبران اتحادیه اروپا بر سر بسته کمک مالی 750 میلیارد یورویی به توافق رسیدند. هر چند امریکا نیز درصدد تصویب بسته های کمک مالی به کسب و کارها و افراد بیکار بود اما این بسته ها پس از اختلاف نظر میان دموکرات ها و جمهوری خواهان فعلا به مرحله تصویب نرسیده است. ویژگی دوم، به صدا درآمدن صدای دستگاه چاپ پول است. برخی منابع ادعا دارند که کشورهای ژاپن، امریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا حدود

3.7 میلیارد دلار ذخایر جدید پولی را در سال جاری میلادی معرفی کرده اند تا محرکی برای تامین سرمایه باشد. هرچند بخش اعظم این ذخایر جدید پولی برای جبران بدهی های دولت مورد استفاده قرار می گیرد اما نرخ سود سپرده های بلندمدت حتی در شرایطی که بدهی دولت اوج بگیرد، پایین خواهد بود تا تامین مالی دولت ها با هزینه های کمتری صورت بگیرد. نقش فزاینده دولت ها به عنوان متولی اصلی تخصیص سرمایه، ویژگی سوم عصر جدید پس از کروناست. نمونه این مدعا در همگام شدن فدرال رزرو و خزانه داری امریکا برای ورود به بازار مالی است؛ نمونه این مدعا در خرید بخشی از سهام شرکت های اپل و کوکاکولا توسط این دو نهاد مهم پولی و مالی است. براساس برخی برآورد ها به نظر می رسد هم اکنون، فدرال رزرو و خزانه داری امریکا 11درصد کل بدهی تجاری امریکا را به خود اختصاص داده اند اما آخرین ویژگی تورم پایین است که به نوعی مهم ترین ویژگی عصر جدید مالی دنیا نیز به شمار می آید. تورم پایین بدان معناست که فشاری بر افزایش قیمت ها وجود ندارد. در این صورت بانک های مرکزی نیز نرخ های بهره کوتاه مدت را افزایش نمی دهند. همین امر باعث می گردد نگرانی در خصوص بدهی های دولت وجود نداشته باشد، چرا که اولا با نرخ بهره کمتر، دریافت وام نیز ارزان تر خواهد بود و دوما به دلیل چشم انداز پایین تورم دلیلی بر افزایش ناگهانی و یک باره بدهی های دولت وجود ندارد، چرا که به لطف سیاست های پولی این بدهی ها بسیار کوچک به نظر می رسند.

کرونا نقش دولت ها را افزایش داد

اکونومیست پس از برشمردن ویژگی های مالی دنیا پس از کرونا، این نکته را متذکر شد که نقش دولت ها با از بین رفتن کرونا به طور جادویی و غیر قابل باوری به حالت اولیه باز نمی گردد، چر اکه بانک مرکزی و دولت ها ممکن است هزینه های خود را کاهش دهند تا از هرج و مرج مالی که به واسطه کرونا بر بودجه شان ایجاد شده، به نحوی رهایی یابند. با اینکه دولت ها دوست دارند از فروپاشی مالی در کوتاه ترین زمان ممکن نجات یابند، اما شیوع کرونا و آنچه بر سر اقتصادها آورد، نشان می دهد که برای بازسازی اقتصاد کشورهای آسیب دیده، زمان زیادی لازم است، چرا که تا پیش از شیوع این بیماری، نرخ بهره و تورم به رغم رونق اقتصادها و افزایش میزان اشتغال، در کانال کاهشی قرار داشت. از سوی دیگر با وجود انتشار اوراق قرضه توسط بانک های مرکزی و تزریق نقدینگی به بازارها همچنان شواهدی دال بر نگرانی از افزایش تورم در دوره های زمانی بلندمدت در اقتصادهای ثروتمند دیده نمی گردد. اگر این امر درست باشد و نشأت گرفته از ابهام آینده اقتصادها به دلیل کرونا نباشد، ابزارهای فعلی مانند چاپ پول برای دهه ها به عنوان ابزاری استاندارد برای اتخاذ سیاست های پولی مورد استفاده قرار می گیرد. این امر نشان دهنده نقش فزاینده بانک ها در بازارهای مالی است که می تواند رهایی دولت ها از هرج و مرج پولی را کندتر کند. چاپ پول یک ابزار پولی است که بسته به نوع اقتصاد می تواند اثرات مخرب یا تسکین دهنده داشته باشد. در کشورهای پیشرفته به دلیل ساز و کار و ساختار بازارهای مالی این ابزار تاثیرات افزایشی بر نرخ تورم نخواهد داشت.

کاهش نرخ بهره و افزایش نقش دولت

شاید با خود فکر کنید که افزایش نقش دولت در اقتصاد به خصوص کشورهای پیشرفته که نهادهای مالی، سیاسی و اجتماعی پیشرفته دارند به شکست منجر می گردد. اما نفوذ یا دخالت دولت در اقتصاد به خصوص در شرایطی که نرخ های بهره پایین است و کسری بودجه نیز به دلیل هزینه های درمانی، افزایش یافته، ناگزیر است. در واقع دولت برای پوشش هر نابسامانی بودجه ای می تواند با نرخ های کمتری وام بگیرد و آن را در به روز کردن زیرساخت ها، بهبود بسترهای درمانی و... هزینه کند. در این صورت است که احتمال آسیب در صورت ظهور موج جدید کرونا یا پاندمی های احتمالی در آینده کمتر می گردد. البته تنها دلیل استفاده از وام های کم بهره برای بهبود زیرساخت ها یا به روز تر کردن آنها نیست، بلکه پوشش هزینه های بهداشتی و بازنشستگی است، چرا که پاندمی کرونا تقریبا هیچ بخشی را بی تاثیر نگذاشته و دولت ها که چندین هفته با مشکل تعطیلی بخش هایی از اقتصاد دست و پنجه نرم کردند، نیاز به منابعی برای جبران هزینه های تحمیلی این بیماری دارند.

مخاطرات قابل چشم پوشی نیست

در کنار فرصت های کرونا برای بهسازی زیرساخت ها توسط دولت، عصر جدید مالی که با آن روبه رو هستیم مخاطراتی نیز دارد. در قسمت های قبل اشاره شد که نگرانی در بازارها در خصوص افزایش نرخ تورم در بلندمدت وجود ندارد. فرض کنید اقتصاد به سمت دیگری می رود و نگرانی درخصوص افزایش تورم در اقتصادهای پیشرفته برتری یابد. در این صورت بانک های مرکزی برای پوشش ریسک ناترازی خود مجبورند نرخ بهره را افزایش دهند و مبالغ هنگفتی به عنوان سود به خریداران اوراق قرضه بپردازند. در این صورت حتی اگر تورم هم پایین آید، خرید ماشین آلات و به طور کلی جذب سرمایه در بنگاه های مالی با مسائل جدی روبه رو می گردد.

پول مفت و نجات سرمایه داران

اکونومیست در بخش دیگری به بررسی اقدامات دولت در شرایط فعلی می پردازد. افزایش معافیت های مالیاتی، دادن برخی امتیازات به شرکت های در معرض ورشکستگی و اعطای بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده تا زمانی که کار جدیدی پیدا کنند، از جمله راهکارهایی است که می تواند اثرات این پاندمی را تا حدودی کاهش دهد اما معافیت ها و بیمه های بیکاری برای مدتی محدود پاسخگو هستند و بسکمک از شرکت ها بدون کمک های دولتی نمی توانند به بقا ادامه دهند. سوال اینجاست که با وجود مجانی بودن پول چرا برای نجات بیکاران مهجور مانده اقدامی نمی گردد و سیاستمدارن بیشتر به کمک سرمایه گذاران می فرایند؟ باوجود اینکه اقدامات دولت ها در واقع محرکی در کوتاه مدت برای بازارهایی است که رشدشان نسبت به سایر بازارها کمتر است، اما تجربه تورم بالا به خصوص پس از بحران مالی 2008 باعث شده که بسکمک از کشورها ابتکار عمل خروج از شرایط فعلی را به دست بانک های مرکزی مستقل خود بدهند. اما نرخ های بهره پایین و تمایل دولت ها به استقراض از بانک ها باعث شده روسای بانک های مرکزی تبدیل به بازوهای مدیریت بدهی دولت ها شوند.

چالش های هر عصر ناگزیر است

هر زمان که بحرانی بزرگ گریبان اقتصادها را گرفت، علاوه بر فرصت ها، چالش های بسکمک نیز برای کشورها ایجاد کرد. بعد از بحران بزرگ دهه 1930 وظیفه سیاستگذار جلوگیری از وقوع یک افسردگی بزرگ دیگر بود. در دهه 1970 نظام برتون وودز از طرف امریکا به صورت یک طرفه فسخ شد و در بحران مالی 2008 نیز وظیفه سیاستگذار اتخاذ تصمیمات درست برای کاهش تبعات منفی آن بود. اما وظیفه امروز سیاستگذار ایجاد یک چارچوب سیاستی برای مبارزه با بحران مالی پیش آمده بدون درگیری سیاسی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "نجات بازارها با وام دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات بازارها با وام دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید