وقتی چشم ها و دست ها حرف می زنند

شاید تعجب آور باشد، اما حرکات دست آن قدر با فکر کردن و سخن گفتن ارتباط نزدیک دارد که بعضی افراد در صورتی که دست های آن ها از پشت بسته باشد، ممکن است به خوبی قادر به صحبت کردن نباشند.

وقتی چشم ها و دست ها حرف می زنند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، کاری که یک نگاه نافذ، یک قامت محکم و ایستاده، یک فشردن دست همراه با اقتدار و صمیمیت می نماید شاید از عهده هزاران کلمه برنیاید. محسن بیات در کتاب زبان بدن از شیوه های مؤثری در ارتباطات انسانی سخن می گوید که نه صرفاً به وسیله کلمات، بلکه با حرکات اعضای بدن شکل می گیرد. وی در این کتاب می گوید: برقراری رابطه مطلوب با دیگران و استفاده از این رابطه مستلزم دو چیز است: 1- توانایی درک احساسات، افکار، حالات درونی و مقاصد دیگران 2- توانایی قانع کردن و جلب نظر دیگران. یکی از مهم ترین ابزار ها برای تقویت این توانایی ها زبان بدن است. زبان بدن از زمان خلق انسان وجود داشته و با گسترش روابط بین انسان ها پیچیده تر شده است. از آنجا که در دوران کنونی زندگی بشر، روابط بین انسان ها گسترش یافته و اهمیت دوچندانی یافته، زبان بدن هم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است به طوری که امروز زبان بدن وظیفه انتقال حجم بالایی از پیغام ها را بین انسان ها به دوش می کشد. پژوهش های روانشناسان اجتماعی نشان داده است که زبان بدن بیش از آنچه تصور می گردد، اهمیت دارد و به شکل پیچیده ای عمل می نماید. زبان بدن برداشت ها و پیغام هایی از حرکات دیگران در اختیار ما قرار می دهد که بدون آن ها هرگز نمی توانیم به درک مناسبی از رفتار، خواسته ها و اهداف آن ها برسیم. آنچه در ادامه می خوانید نگاهی به محتوای کتاب زبان بدن از انتشارات سیمای شرق است و توصیه هایی که نویسنده کتاب برای شکل گیری یک ارتباط بهتر و مؤثرتر با مخاطب یا مخاطبان دارد.

درست بنشینید، درست بایستید

یکی از بزرگ ترین ترس های نوجوانان وجوانان، صحبت کردن در جمع یا جلسه های رسمی و مهم است. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که از محیط های اجتماعی، صحبت در جمع و برخورد با افراد جدید ترس دارید، بدانید که هیچ مشکل خاصی ندارید. اکثر افراد احساسی مشابه شما دارند، اما کسانی پیروز هستند که بتوانند به وسیله زبان بدن، که مهم ترین آن ها در این گونه جلسات شیوه نشستن و ایستادن است، بر مخاطب تأثیر بگذارند. زیرا نوع ایستادن، نشستن و راه رفتن شما در مجالس عمومی پیغام هایی در خصوص روحیه، موقعیت اجتماعی، نوع تفکر و باور های شخصی تان به دیگران منتقل می نماید. اگر می خواهید پیغامتان به شکل خوشایندی به اطرافیان منتقل گردد باید حین سخنرانی یا صحبت در جمع، شیوه مطلوب ایستادن و نشستن را رعایت کنید.

مراقب حرکت دست هایتان باشید

پیغام های حرکت دستان شما یکی از نخستین و مشهودترین چیز هایی است که توسط مخاطبان مورد توجه قرار می گیرد. همچنین دست های شما فعال ترین و عمومی ترین عضو زبان بدنتان است. تحقیقات نشان می دهد همه ما هنگام حرف زدن از دست هایمان یاری می گیریم و نمی توان فردی را پیدا کرد که بیش از 15 ثانیه در زمان صحبت کردن، دستان خود را حرکت ندهد.

محققان معتقدند افراد همان طور که از دست ها برای سخن گفتن استفاده می نمایند، برای فکر کردن نیز از آن ها یاری می گیرند. شاید تعجب آور باشد، اما تحقیقات بیشتر این فرضیه را تأیید نموده اند. بر اساس این تحقیقات، بچه ها حوادث و رویداد ها را از زمانی که می توانند از دست هایشان استفاده نمایند، بسیار کامل تر و دقیق تر درک می نمایند. به نظر این محققان، استفاده از حرکات دست امکان اندیشیدن آسان تر و روان تر را فراهم می نماید.

شاید تعجب آور باشد، اما حرکات دست آن قدر با فکر کردن و سخن گفتن ارتباط نزدیک دارد که بعضی افراد در صورتی که دست های آن ها از پشت بسته باشد، ممکن است به خوبی قادر به صحبت کردن نباشند. این ارتباط و همبستگی بین حرکات دست و سخن گفتن به گونه ای است که اگر حرکات دست با سخنی که در همان زمان بیان می گردد همخوانی نداشته باشد، پیغام سخنران بسیار کند و غیردقیق درک می گردد.

نگاه هایی که حرف می زنند

نوع نگاه افراد، یکی از نمایان ترین حالت های ارادی و نیمه ارادی زبان بدن است و به همین خاطر شناخت انواع نگاه ها و معنای آن ها می تواند به هر فردی در هر محیطی یاری کند. گاهی وقت ها یک نوع نگاه کار یک جمله و یک مفهوم را به تنهایی انجام می دهد.

چشم ها و حالت نگاه در مقایسه با دیگر اعضای بدن در ارتباط غیرکلامی از اهمیت خاصی برخوردارند. بازتاب کلیه فرآیند های ذهنی را می توان به طور مستقیم در نوع نگاه مشاهده کرد. کسانی که مدت ها با هم زندگی می نمایند یا روابط عاطفی نزدیکی با هم دارند می توانند به راحتی با زبان نگاه با هم ارتباط برقرار نمایند. تحقیقاتی که در حوزه اعصاب و زبان شناسی صورت گرفته نشان می دهد که نگاه نسبت به تفکرات مختلف ذهنی از خود واکنش های متفاوت نشان می دهد.

با قدرت دست بدهید

مهم ترین و نخستین چیزی که در نظر کارشناسان ارتباطات غیرکلامی در ابتدای ملاقات دو شخص بیش از همه جلب توجه می نماید، شیوه دست دادن آن ها با یکدیگر است که اگر در خصوص آن اندکی اندیشه گردد، پیغام های مهمی دربر دارد.

شاید زمانی که شیوه دست دادن دیپلمات ها را در صفحه تلویزیون تماشا می کنید، برای شما این پرسش مطرح گردد که چرا دیپلمات ها یا رهبران این چنین با قدرت و شور دست های یکدیگر را می فشارند و تکان می دهند؟ پاسخ این پرسش در نکته ای ساده مربوط به شیوه دست دادن است؛ دست دادن بسیار محکم نشانگر شور و اشتیاق و اقتدار است.

برای پیروزیت در ارتباطات اجتماعی به طور عام باید نگاه متنفذ و دست دادن مقتدرانه را با هم ترکیب کرد. سعی کنید هنگام دست دادن با کسی به صورت او و چه بسا به چشمانش نگاه کنید تا تأیید دوستی و صمیمیت دوچندان گردد. با یک نفر دست دادن و به دیگری نگاه کردن-چه برسد به صحبت کردن- بی ادبی و بی اعتنایی است به فردی که با شما دست می دهد و در این حالت رسیدن به توافق یا شروع دوستی جدید سخت می گردد. ترکیب شیوه صحیح دست دادن با نگاهی نافذ، تأثیر ارتباط غیرکلامی را در لحظه نخست ملاقات دوچندان می نماید.

فاصله را رعایت کنید

اگر می خواهید حضور شما برای دیگران قابل تحمل باشد، به این قانون طلایی توجه کنید: فاصله را رعایت کنید. شاید در توصیف افراد در وسایل نقلیه عمومی بگویید که همگی غمگین و ناراحت هستند. این توصیف به خاطر چهره بدون احساس مسافران به ذهن شما خطور می نماید، اما توصیف اشتباهی است. درواقع، چیزی که در چهره افراد و زبان بدن مسافران مشاهده می کنید، رعایت حریم شخصی افراد دیگر در زبان بدن است. اگر در اوایل آشنایی با شخصی دست خود را روی شانه او بگذارید، این فرد حتی اگر لبخند بزند، نسبت به شما احساس بدی پیدا می نماید. زمانی که وارد حریم شخصی فرد دیگری می شوید، بدن او واکنش نشان می دهد، تپش قلبش بالا می رود، میزان آدرنالین خونش افزایش می یابد، خون بیشتری به مغز و ماهیچه هایش می رود و برای تذکر یا دور شدن آماده می گردد. این واکنش ها و رفتار ها ناشی از اهمیت حریم شخصی و رابطه آن با زبان بدن در روابط بین انسان هاست. حریم شخصی، قلمرو یا فضایی است که انسان آن را متعلق به خود می داند و به مثابه امتدادی از بدنش تلقی می نماید.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "وقتی چشم ها و دست ها حرف می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی چشم ها و دست ها حرف می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید