آبی که بر باد رفت

به گزارش وبلاگ ایتالیا، چرا نتوانستیم از میلیاردها متر مکعب بارش استفاده کنیم؟ هفت میلیارد متر مکعب آب از دست دادیم و آن را تبدیل به تهدیدی بزرگ کردیم. معلوم نیست آیا آسمان دوباره با ما سخاوتمندانه رفتار می نماید یا نه؟

آبی که بر باد رفت

به گزارش وبلاگ ایتالیا، روزنامه ایران نوشت: آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد، ارتفاع کل بارش های سال آبی 98-97 بیش از 189 میلی متر بوده که نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت با افزایش 50 درصدی روبه رو بوده است. این بارش ها از زمستان سال گذشته برای نوار غربی و جنوب غرب کشورمان پیش بینی شده بود و نقشه های هواشناسی هم نشان می داد که بارندگی ها بالاتر از حد نرمال خواهد بود.

پر آب شدن رودخانه های دز، کارون، کرخه، سیمره، خرم رود و کشکان و حتی رودخانه های فصلی خطر را گوشزد می کرد ولی به اتفاقات تلخی که قرار بود در فروردین ماه رخ دهد آنچنان توجهی نشد.

افزایش حجم بارندگی و پر آب شدن رودخانه اترک که از خراسان شمالی سرچشمه می گیرد و به دریای خزر می ریزد و از سوی دیگر پر آب شدن گرگان رود، گمیشان و آق قلا را با خطر جدی رو به رو کردند. دو رودخانه ای که به گفته کارشناسان چند سال پیاپی لایروبی نشده بودند.

دقیقاً چند روز پس از این ماجرا، جاری شدن سیل در شهرهای خرم آباد، معمولان و پل دختر و نابودی چند 10 روستا در استان لرستان گزارش شد. حجم بارش ها به حدی بود که حتی امکان امدادرسانی در چند روز نخست امکان پذیر نبود اما با فروکش کردن سیلاب در شهرها و روستاهای لرستان، خطر این بار به سوی خوزستان سرازیر شد. با بارش های خوب پاییز و زمستان ظرفیت سدهای کرخه و دز تکمیل شده بود و حالا مهار حجم سیلابی که به این 2 سد بزرگ سرازیر می شد در توان آنها نبود. بنابراین به ناچار و با توجه به نبود چند سد کوچک در پایین دست سد کرخه که باید سال ها پیش ساخته می شد و حتی برای آن ردیف بودجه هم اختصاص داده شده بود، باعث شد مسئولان ارشد خوزستان برای پیشگیری از خطر آسیب وارد شدن به سد دز و کرخه دریچه های آنها را باز نمایند تا آب های ورودی به ناچار وارد زمین های پایین دست گردد. آب مازاد که دست کم بیش از هفت میلیارد متر مکعب بود بسیاری از روستاها و چند شهر خوزستان را بشدت تهدید کرد و هزاران نفر از مردم شهرهای سوسنگرد و حمیدیه و شیبان و رفیع و بامدژ و… آواره شدند. موضوع قابل آنالیز، گذشته از آوارگی مردم و از بین رفتن زمین های کشاورزی و به خطر افتادن چاه های نفت و آلودگی های زیست محیطی، هدررفت میلیاردها آبی بود که به دریا سرازیر شد؛ ثروتی خدادادی که با برنامه ریزی بهترین استفاده را از آن می شد کرد از دست مان رفت. به عبارتی دیگر می توان گفت مصرف یکسال آب آشامیدنی کشور در طول چند روز از سر ناچاری به دریا ریخته شد!

برگردیم به آمار بارش، 20 روز ابتدایی فروردین ماه میانگین حجم بارش ها به 290 میلی متر رسید که این حجم نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت 50 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 190 درصد افزایش نشان می دهد. در شمال کشور حوضه آبریز تالش در 20 روز نخست سال شاهد بارش 86 میلی متری بودیم که نسبت به سال گذشته 10 برابر افزایش داشت. همچنین سفیدرود با بارش 85 میلی متری و افزایش 12 برابری در مجموع بیشترین بارندگی را داشتند. اما در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان کرخه 201 میلی متر بارش دریافت کرد در حالی که مدت مشابه کوتاه مدت آن فقط 5 میلی متر بوده. کارون هم با 180 میلی متر از این بارش ها دشت خوبی داشت. این در حالی است که سال گذشته این حوضه فقط شاهد بارش سه میلی متری بوده. فلات مرکزی هم رکورد زد و حوضه آبریز آن که طی مدت مشابه سال گذشته فقط یک میلی متر باران دیده بود، در کمتر از سه هفته 107 میلی متر بارش را تجربه کرد.

خب این حجم بارش را که در 50 سال گذشته تقریباً بی سابقه بوده چطور می توانستیم کنترل و از آن به بهترین نحو بهره ببریم تا هم به محیط زیست و شهرها و روستاها و اموال مردم آسیب وارد نگردد و هم بخشی از بی آبی و خسارات ناشی از خشکسالی را جبران کنیم؟

پروفسور کریم سلیمانی، استاد آبخیزداری و منابع طبیعی دانشگاه مازندران یکی از مهم ترین دلایل بروز سیلاب در غرب و جنوب غرب کشور را تعرض به بستر و حریم رودخانه ها، از بین بردن طبیعت و بهره نبردن از آبخیزداری و آبخوان داری در کشور می داند.

او درباره نقش انسانی در بروز سیلاب چنین می گوید: رفتار ما با محیط زیست و طبیعت مان از زمان قاجار تاکنون خوب نبوده و هر بلایی خواسته ایم سر آن درآورده ایم. به عنوان مثال بروید و عکس های هوایی که از پوشش سراسری ایران در سال 1955 گرفته شده با عکس های سال پیش مقایسه کنید و ببینید چه اتفاقی افتاده. بخش اعظمی از پوشش گیاهی به دلایل مختلف از جمله چرای بی رویه، توسعه فیزیکی غیر کارشناسی زیرساخت ها در مناطقی که در جهت رودخانه ها قرار دارند یا با ساخت و سازهای بی شمار ضریب نفوذپذیری آب به داخل زمین را از بین برده ایم.

وقتی منطقه ای پوشش گیاهی خود را از دست داده باشد بارندگی رخ دهد روان آب سرعت زیادی به خود می گیرد و تبدیل به سیل می گردد و خیلی زود غیر قابل کنترل می گردد و زیان به بار می آورد. در سیل گمیشان و آق قلا افزایش بارندگی ها و لایروبی نشدن گرگان رود و اترک و از طرفی ساخت و ساز در حاشیه این رودخانه ها و ضعیف بودن پوشش گیاهی منطقه منجر به بروز چنین سیلی شد که هر دو شهر را به زیر آب برد.

پروفسور سلیمانی عنوان می نماید که متأسفانه در کشورمان محاسبات سیلاب پیش بینی نشده اند و آمارهایی که موجودند مربوط به 60 سال پیش هستند و همین کمبود اطلاعات برایمان خطرساز می گردد: گاهی ساخت ابنیه و پل ها بدون مطالعه یا با در نظر دریافت اقلیم گذشته آن منطقه صورت می گیرد که با بروز سیل همین ابنیه و پل ها خود عامل خطر می شوند. وقتی سیل جاری می گردد و با خود سنگ و چوب و هر چیزی که زورش برسد می آورد، تبدیل به سد می نماید و خطر سیل باز هم تشدید می گردد.

اما چرا نتوانستیم سیلاب را کنترل کنیم؟ به عقیده پروفسور کریم سلیمانی نبود لجستیک و اهمیت ندادن به نظر کارشناسان و محققان دانشگاهی جزو دلایل اصلی از دست رفتن این حجم از بارندگی هاست. وی در این باره می گوید: روش جمع آوری سیلاب خودش یک تکنیک است که هنوز نتوانسته ایم آن را عملی کنیم و از یک تهدید برای خودمان یک فرصت بسازیم. در حالی که ژاپنی ها توانسته اند سیلاب ها را کنترل نمایند و حتی از آن برق هم فراوری نمایند ولی ما در سیل اخیر کاملاً شکست خورده بودیم.

ما با استفاده از آبخیزداری و آبخوان داری می توانستیم این ثروت عظیمی را که آسمان هدیه داده بوده ذخیره کنیم و بسیاری از مسائل کم آبی را با آن رفع کنیم. حتی می توانستیم با توجه به نقشه های هواشناسی که بارندگی ها را از چند ماه قبل پیش بینی می نماید سدها را سبک کنیم و آب آن را به دشت ارژن و هورالعظیم و بعضی مناطق تشنه منتقل کنیم ولی متأسفانه نه زیرساخت ها فراهم بود نه این که از تحقیقات و مطالعات دانشگاهیان استفاده ای شد. اگر مسئولان اجرایی از تحقیقات ما بهره ببرند دست کم از بروز بسیاری از مسائل طبیعی پیشگیری می گردد. سال هاست که می گوئیم برای مناطقی که پوشش گیاهی آنها از بین رفته سدهای زیرزمینی بزنید تا سیلاب ها را کنترل کنیم و با آن سفره های زیرزمینی را تقویت کنیم و حتی طرح آن هم آماده است ولی هیچ وقت به آن توجهی نشده و به مرحله اجرا درنیامده است.

آسمان در این چند ماه سخاوتمندانه بارید تا زمین تشنه را سیراب کند ولی قدرش را ندانستیم و همه را به دریا بخشیدیم. چندین دهه زمان برایمان کافی بود تا بتوانیم با توازن منابع آبی و توجه به آبخیزداری و آبخوان داری از بروز چنین اتفاقات تلخی که معمولاً هر ساله در فصل بهار دامن مان را می گیرد، پیشگیری کنیم. هفت میلیارد متر مکعب آب از دست دادیم و آن را تبدیل به تهدیدی بزرگ کردیم. معلوم نیست آیا آسمان دوباره با ما سخاوتمندانه رفتار می نماید یا نه؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آبی که بر باد رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبی که بر باد رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید