آغاز بازرسی های سازمان استاندارد از 15 اسفند

به گزارش وبلاگ ایتالیا، مرندی گفت: گشت های بازرسی سازمان استاندارد از 15 اسفند تا اواخر اردیبهشت به صورت مستمر انجام می شود.

آغاز بازرسی های سازمان استاندارد از 15 اسفند

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ ایتالیا به نقل از صدا و سیما، وحید مرندی، معاون نظارت بر اجرای استاندارد از آغاز گشت های بازرسی سازمان استاندارد از 15 اسفند خبر داد و گفت: این گشت ها به علت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد. نظارت بر بازار یکی از کار های همیشگی و مستمر ماست که انجام می شود و امسال تا به امروز بیش از 290 هزار بازرسی از مراکز عرضه کالا انجام شده است.

وی با بیان اینکه این نظارت ها در ایام مناسبتی به ویژه در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان تشدید می شود ادامه داد: امسال به همه استان ها ابلاغ شده است، با توجه به اینکه خرید های ماه مبارک رمضان بعد از تعطیلات نوروز آغاز می شود، از 15 اسفند تا اواخر اردیبهشت کنترل و نظارت به صورت مستمر انجام شود. این نظارت بر روی کالا هایی است که بیشتر مورد مصرف مردم است از جمله پنیر، خرما، شکر و در ایام نوروز کالا هایی مثل شیرینی، شکلات و آجیل و یا البسه هایی که مشمول استاندارد است.

مرندی با اشاره اینکه کنترل ها مستمر است و با گشت های مشترک سازمان حمایت از مصرف کنندگان و نیز سازمان تعزیرات و وزارت بهداشت انجام می شود، افزود: به تخلفات مراکز عرضه رسیدگی و به اطلاع مردم خواهد رسید. از 15 اسفند گشت های ویژه شب عید و ماه مبارک رمضان آغاز می شود. هم گشت های مشترک با سازمان های دیگر و هم گشت های انفرادی سازمان استاندارد انجام می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه همه استان ها در نظارت، کنترل و بازرسی از کالا ها مشارکت دارند گفت: حتی جزوات آموزشی در ایام نوروز برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی و استاندارد ها به مسافران در مبادی ورودی و خروجی شهر ها توزیع می شود.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در خصوص تخلفات احتاقتصادی در 290 هزار بازرسی از مراکز عرضه نیز افزود: تخلفات بر دو نوع است که یکی جعل نشان استاندارد است که باید پرونده به دادگاه ارسال شود و دیگری تخلفی است که منجر به جمع آوری کالا خواهد شد. در زمینه جعل نشان استاندارد، امسال 200 مورد جعل مشاهده و به مراجع قضائی گزارش شده است تا با این موارد بر اساس قانون برخورد شود.

وی در خصوص مواردی که کالا های آن ها مطابق با استاندارد نبود توضیح داد: برخی از این مراکز به صورت محدود این تخلف را داشتند که کالا های غیر استاندارد جمع آوری و از صاحب آن تعهد گرفته شد تا دیگر این نشان های غیر استاندارد را عرضه نکنند. این تخلف در همه موارد از جمله مواد غذایی، لوازم یدکی، لوازم بهداشتی و شوینده ها وجود داشته است.

این مقام مسئول در خصوص کم فروشی در کالا ها به ویژه در مواد خوراکی که بسته بندی دارد افزود: برخی فرآورده ها از جمله پنیر، وزن این کالا در استاندارد آمده است. این کالا ها حداکثر با درصد کمی مثبت یا منفی می توانند کمتر یا بیشتر باشند، اما مواردی که بیشتر از این درصد باشد تخلف است. مواردی در خصوص کم فروشی به صورت ماهانه به سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام می شود و سازمان استاندارد هم به تولید کنندگان این کالا ها امتیاز منفی می دهد و در صورتی که از حد مجاز بگذرد پروانه آن ها ابطال می شود.

مرندی مقدم گفت: وزنی که در روی کالا وجود دارد به اضافه یا منهای 3 یا 5 درصد می تواند در نوسان باشد و بعنوان مثال در یک بسته پنیر 100 گرمی، وزن آن می تواند تا 95 گرم نیز باشد، اما کمتر از آن تخلف محسوب شده و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تعزیرات اعلام می شود.

وی در خصوص جایگاه های عرضه بنزین با توجه به ایام نوروز افزود: جایگاه ها هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی مورد کنترل و بازرسی قرار می گیرد. در سال دو تا سه بار جایگاه های بنزین بازرسی می شود و نازل ها را از نظر اینکه کالیبره هستند چک می کنیم.

معاون نظارت و اجرای استاندارد با اشاره به اینکه تخلف در جایگاه های عرضه بنزین دو دسته است افزود: در برخی موارد تنظیمات دستگاه های نازل به علت استفاده زیاد و به مرور زمان به هم می خورد که باید هر چند وقت یک بار کنترل شوند که این کم فروشی نیست. در این موارد مأموران سازمان استاندارد، اصلاح و تعمیر نازل را از جایگاه دار مطالبه می کنند تا مجدد مورد استفاده قرار گیرد.

این مقام مسئول در خصوص ترازوی فروشگاه ها نیز افزود: در سال یک بار ترازوی فروشگاه ها کنترل می شود. همه ترازو ها و همچنین نازل جایگاه عرضه بنزین دارای برچسب هستند و اگر مردم دقت کنند برچسب استاندارد را بر روی این دستگاه ها مشاهده خواهند کرد و حتی تاریخ کنترل و بازرسی استاندارد بر روی آن ها مشخص است. ترازوی فروشگاه ها نیز برچسب استاندارد با تاریخ بازرسی دارد و اگر ترازویی این برچسب را نداشته باشد جرم محسوب می شود. موارد کم فروشی در صورتی که مربوط به مرور زمان و استهلاک نباشد به مراجع قضائی گزارش می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آغاز بازرسی های سازمان استاندارد از 15 اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز بازرسی های سازمان استاندارد از 15 اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید