تاکید دوباره روحانی بر احیای دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ ایتالیا، اگرچه وضعیت دریاچه ارومیه نسبتا بهبود یافته، اما هنوز تا احیای کامل فاصله دارد. رییس جمهور صراحتا اعلام نموده که پای وعده های خود برای احیای صددرصد این دریاچه ایستاده است و در این مساله به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.

تاکید دوباره روحانی بر احیای دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ ایتالیا، یکی از شعارها و وعده های انتخاباتی رییس جمهور، احیای دریاچه ارومیه بود که برای تحقق این هدف نیز کارگروهی به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل و تاکنون گام های موثری در این راستا برداشته شد، اما احیای کامل این دریاچه هم چنان احتیاجمند تدابیر بیش تر است.

دولت برای حل مشکل ایجاد شده در دریاچه ارومیه قصد داشت آب مستمر و مطمئنی برای تأمین احتیاج و حق آبه زیست محیطی دریاچه انتقال دهد که در این راستا پروژه آب کانی سیب یا زاب کردستان به دریاچه ارومیه مطرح و مقرر شد برای انتقال آب، 36 کیلومتر تونل حفاری گردد که این تونل در برخی مکان ها حدود 70 متر و 580 متر زیر خاک حرکت می نماید.

پروژه تونل زاب یکی از برنامه های اولویت دار دولت است که طبق آخرین اطلاعات اعلام شده از سوی ستاد احیای آذربایجان غربی، تاکنون 23 کیلومتر از تونل زاب کار شده و براساس برنامه زمان بندی، 13 کیلومتر آن نیز تا سرانجام سال آینده به اتمام می رسد؛ البته این پروژه برای بهره برداری به اعتبار احتیاج دارد.

این در شرایطی است که طبق گفته های ساعی - دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه - کل اعتبارات اختصاص یافته برای احیای این دریاچه از بدو تأسیس ستاد احیا از سال 1393 زیر 40 درصد است و سال 1397 نیز هیچ اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه ابلاغ نشده و این در حالی است که سال جاری تصویب اعتبار برای انجام پروژه های احیا به مبلغ 500 میلیارد تومان بوده که هنوز ریالی برای انجام پروژه ها اختصاص نیافته است.

به گفته وی، اگر این اعتبار اختصاص یابد پروژه های احیا به خوبی اجرا می گردد.

ساعی معتقد است که مدول دوم تصفیه خانه شهر تبریز نیز با پیشرفت قابل ملاحظه ای کار می گردد، اما تحقق آن نیز احتیاجمند تزریق اعتبار است تا 123 میلیون متر مکعب آب مطمئن به دریاچه وارد گردد. هم چنین با اتمام پروژه تصفیه خانه شهر ارومیه نیز 55 میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد می گردد.

در هر حال، به گفته مسوولان ذی ربط، طی پنج سال گذشته هرگونه بارشی که در استان ها رخ می داد، قطره ای آب به دریاچه ارومیه منتقل نمی شد، اما اکنون با لایروبی حدود 100 کیلومتر از کانال های استان، آب قابل توجهی به پیکره دریاچه وارد می گردد و بر اساس آخرین خبرها، درجهت کاهش 40 درصدی مصرف آب، با توجه به اقدامات مهم شرکت آب منطقه ای و نیز جهاد کشاورزی استان، درراستای اجرای سیستم های تحت فشار، تاکنون 32 درصد مصارف کاهش یافته که میزان آب صرفه جویی شده و جزو ذخایر آبی قرار گرفته و همین امر موجب امکان رهاسازی آب به سوی دریاچه ارومیه و تاثیرات مطلوب بر وضعیت دریاچه شده است.

اما به تازگی در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و پیرو ابلاغیه اخیر شرکت مدیریت منابع آب ایران، عملیات رهاسازی آب از سدهای شهرچای و زولا هر کدام با دبی 15 مترمکعب در ثانیه و سد مهاباد نیز با دبی 20 مترمکعب در ثانیه شروع شده است که با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین دست سدها و رودخانه های مذکور تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

فرهاد سرخوش - مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی - شهریورماه به وبلاگ ایتالیا گفته بود که طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است و با تامین اعتبار پیش بینی می گردد سال آینده این طرح ها به بهره برداری برسند.

به گفته وی، بهره برداری از طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال های آینده، میزان تبخیر در این دریاچه را جبران نموده و از کاهش وسعت آن جلوگیری می نماید.

در این میان اما حسن روحانی اخیرا با بیان این که می دانم در حد برنامه تنظیمی دولت یازدهم، پیشرفت ننموده ایم، در این باره گفت که همه شما می دانید اگر کوشش دولت یازدهم و دوازدهم نبود، طبق روال سال های قبل، امروز در دریاچه ارومیه یک قطره آب وجود نداشت و تمام این دریاچه، به یک نمک زار خطرناک تبدیل شده بود و زندگی مردم، کشاورزی و باغات را تهدید می کرد و یک گرد و غبار می توانست فاجعه آمیز گردد.

وی با بیان این که گرد و غبار نمک نه تنها برای آذربایجان غربی و شرقی بلکه برای ایران و چندین استان غرب کشور مشکل آفرینی می کرد، گفته که درست است که هنوز به احیای دریاچه نرسیدیم، اما به تثبیت دریاچه رسیدیم و این اولین قدم مهم بود و راه مان را ادامه می دهیم.

به گفته رئیس جمهور این کار سخت و مشکل است و میلیاردها تومان هزینه برده و می برد اما می دانیم آب سدهای فراوانی را باید به دریاچه ارومیه روان کنیم؛ اما از آن طرف هم می دانیم که خشک شدن این دریاچه فاجعه بزرگی را برای ایران و مخصوصاً شمال غرب کشور ایجاد خواهد نمود. پای این وعده ایستاده ایم و در دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم با همه توان این مسیر را ادامه خواهیم داد.

در هر حال، بر اساس آخرین آمار، تراز آبی دریاچه ارومیه در آبان ماه برابر با 1270.22 بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغییری ننموده و گرچه دولت دوازدهم در این راستا گام هایی را برداشته اما بدیهی است که احیای کامل این دریاچه احتیاجمند اقدامات شتابان و موثر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاکید دوباره روحانی بر احیای دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید دوباره روحانی بر احیای دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید