خبرنگاران نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری در دانشگاه شیراز شروع شد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، شیراز- خبرنگاران- نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری با سلسله برنامه های ویژه مرتبط با حوزه های وابسته و حضور سخنرانان و مهمانان ویژه به صورت مجازی در دانشگاه شیراز شروع شد.

خبرنگاران نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری در دانشگاه شیراز شروع شد

رییس دانشگاه شیراز در آیین افتتاحیه این جشنواره با بیان اینکه میراث فرهنگی کشورها سرمایه های مادی و معنوی است که از گذشتگان به ما رسیده است، اضافه نمود: ما به عنوان میراث داران وظیفه داریم میراث پدرانمان را ارج نهیم و به نسل های دیگر تحویل دهیم.

حمید نادگران گفت: دانشگاه شیراز همیشه کوشیده است رسالت خود را در زمینه معرفی و حفظ این میراث به بهترین شکل به انجام رساند. این مهم حتی در شرایط شیوع کرونا که تاثیری منفی بر صنعت گردشگری گذاشته و منجر به رکود این صنعت در دنیا و تعطیلی اماکن گردشگری شده نیز ادامه یافته است.

وی مطرح کرد: دانشگاه شیراز برای جبران آسیب های روانی و روحی جامعه تصمیم به برگزاری مجازی این جشنواره با هدف افزایش شناخت از موزه ها و میراث فرهنگی و یاری به کسب مهارت های دیجیتال و الهام بخش به مخاطبان پس از انتها بحران کرونا گرفته است و در این راستا دانشمندان بسیاری دعوت دانشگاه شیراز را پذیرفته اند و در این جشنواره حضور یافته اند.

رییس دانشگاه شیراز بیان داشت: مغفول ماندن حفظ میراث فرهنگی و لزوم در انداختن طرحی نو در حوزه موزه داری، موزه بینی و موزه نگاری از اهم مسائلی است که در این جشنواره ارائه خواهد شد تا در عصر دیجیتال و تغییر سبک زندگی برای این مهم نیز چاره ای اندیشیده گردد.

مدیر برنامه ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و عضو هیات علمی بخش مدیریت گردشگری و هتلداری این دانشگاه مطرح کرد: این جشنواره شامل مسابقه فراوری محتوای موزه، نشست های تخصصی با موضوعات حوزه میراث فرهنگی با تمرکز برموزه ها، تورهای مجازی موزه ای و برنامه های متنوع دیگر است.

معصومه محرر مطرح کرد: در نشست های تخصصی این برنامه تعدادی از متخصصان برجسته حوزه های فرهنگ، میراث فرهنگی و موزه از اقصی نقاط کشور بصورت مجازی ایراد سخنرانی خواهند کرد.

دبیر علمی جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری با بیان اینکه سال جاری با شیوع کرونا، امکان گردشگری و بازدید از موزه ها از بین رفت، بیان نمود: جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری به مثابه راهکاری برای جبران فاصله اقشار جامعه و فضاهای فرهنگی به شمار می رود.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات در انتهای هر نشست علمی، ابراز داشت: پس از هر نشست علمی سوالاتی از محتوای هر نشست علمی اعلام خواهد شد و به قید قرعه به برگزیدگان گواهی شرکت نماینده منتخب از طرف دانشگاه شیراز و کمیسیون ملی یونسکو به صورت مشترک، اعطا خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز اضافه نمود: در بخش مسابقه فراوری محتوای موزه نیز، به پنج نفر برتر جوایز نقدی و به 10 نفر برتر لوح مشترک دانشگاه شیراز و کمیسیون ملی یونسکو اعطا خواهد شد.

محرر ابراز داشت: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دسترسی به راهنمای فراوری محتوی و ارسال آثار خود به آدرس اینترنتی Elmi.shirazu.ac.ir/special و به منظور مشاهده زنده نشست ها به اینستاگرام @shirazu-saths مراجعه نمایند.

نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری از 31 اردیبهشت ماه شروع شده و تا 21 خرداد ماه، مصادف با روز دنیای صنایع دستی به صورت مجازی ادامه خواهد یافت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری در دانشگاه شیراز شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی و موزه نگاری در دانشگاه شیراز شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید