روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است ، نگذاشتیم بنزین 5 هزار تومان گردد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت و اهمیت اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین و یاری به خانوارهای ضعیف و متوسط کشور از محل درآمد حاصل از آن، گفت: این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می تواند در حل مسائل آنان مفید و موثر باشد.

روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است ، نگذاشتیم بنزین 5 هزار تومان گردد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، حسن روحانی روز آدینه در ملاقات بعضی اعضای دولت و مسوولان کشور به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع)، با اشاره به اقدام اخیر دولت در افزایش نرخ بنزین که از شب گذشته اجرا شده است، گفت: دولت مدت ها به دنبال آن بود تا از طریقی بتواند از اقشار ضعیف کشور که بواسطه شرایط مالی در فشار هستند، حمایت و به آنها یاری کند، اما به دلیل کمبود منابع درآمدی و بودجه توان اجرای آن وجود نداشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز اقشاری در جامعه هستند که در زندگی خود با مسائل روبرو هستند، گفت: فشارهای مالی شدید در سال 97 و 98 به زندگی مردم وارد شد و دولت می خواهد در حد تامین احتیاجمندی های ضروری، حمایتی از مردم نموده و به خانواده هایی که احساس می کنیم در فشار بیشتر هستند یاریی نموده باشیم.

روحانی با بیان اینکه برای معین اقشار ضعیف جامعه احتیاج به آمار و ارقام دقیق داریم اما در همین حدی که امکان تشخیص وجود دارد می توانیم جامعه را به دو بخش تقسیم کنیم، گفت: بر این اساس حدود 75 درصد در شرایط فشار قرار دارند و حدود 25 درصد هم شرایط زندگی شان خوب است و بر مبنای محاسبات 18 تا 19 میلیون خانوار و جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر مشمول طرح حمایتی دولت خواهند بود و این مبلغ هم یاری به فرد نبوده و یاری به خانوار به شمار می رود.

رئیس جمهور افزود: کوشش ما این است بتوانیم این مبلغ را ماهیانه به حساب خانوارها پرداخت کنیم و در اوایل آذر ماه اولین نوبت آن پرداخت گردد.

روحانی گفت: این اقدام برای اقشار مستضعف جامعه یاری کوچکی به شمار می رود و در مجموع اصل این کار لازم است.

رئیس جمهور گفت: بعضی معتقد بودند که قیمت انرژی در ایران با قیمت آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که البته این موضوع موجب ایجاد مفاسدی از جمله قاچاق خواهد بود و اگر بخواهیم این معضل را از بین ببریم باید به گونه ای قیمت را افزایش دهیم که تقریبا با قیمت انرژی در کشورهای همسایه برابری داشته باشد و ما با آن مخالفت کردیم.

روحانی افزود: البته این اقدام از سوی دولت انجام نشد به خاطر این بود که معتقد بودیم این افزایش قیمت به نرخ هایی مثل 5 هزار تومان برای هر لیتر بر زندگی مردم تاثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به شدت مصرف انرژی در کشور و تاثیر آن بر آلودگی هوا، ادامه داد: انرژی که در ایران مصرف می گردد با سایر کشورهای جهان متفاوت و مقدار زیادی است که اصلاح این کار البته احتیاج به فرهنگ سازی و فراوری خودروی خوب دارد.

روحانی شرح داد: هدف اصلی از این اقدام این بود که از یک طرف فشار زیاد به مردم وارد نگردد و از سوی دیگر برای کسانی که مصرف روزانه معمول دارند نرخ بنزین گران نگردد. به همین دلیل 60 لیتر را با یک نرخ و نرخ آزاد را به گونه دیگر معین کردیم.

روحانی از وزرا و مسوولان ذیربط خواست تا به طور شفاف اهمیت این اقدام را برای مردم به خوبی شرح دهند و افزود: 4 سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی ننموده است و امروز بعد از 4 سال این اقدام اجرا شده است.

رئیس جمهور گفت: باید این را برای مردم شرح دهیم که این اقدام به نفع آنان خواهد بود و دولت علیرغم مسائل مالی که دارد هرگز قصد برداشت از این پول را نداشته و هر چه درآمد از این محل عاید گردد به خانوارها بازخواهد گشت.

روحانی افزود: هیچ کس تصور نکند چون شرایط مالی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز اینطور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت.

رئیس جمهور گفت: این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می تواند مفید و موثر باشد.

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گزارشی از سفر خود به دو استان آذربایجان شرقی و غربی و بازدید از مناطق زلزله زده ارائه کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است ، نگذاشتیم بنزین 5 هزار تومان گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم است ، نگذاشتیم بنزین 5 هزار تومان گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید