روسیه: ایران به خاطر تحریم های آمریکا نتوانست تعهدات برجامی را تکمیل کند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت تحریم های آمریکا علیه ایران باعث شده که این کشور نتواند تعهدات برجامی خود را به انجام برساند.

روسیه: ایران به خاطر تحریم های آمریکا نتوانست تعهدات برجامی را تکمیل کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرد عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف مشخص شده در برجام نتیجه تحریم های آمریکا علیه ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنج شنبه در نشست خبری هفتگی خود در مسکو به خبرنگاران گفت: جای تأسف است که ذخایر اورانیوم ایران از محدودیت های برجامی عبور نموده اما همان طور که وزیر امور خارجه [سرگئی لاوروف] نیز قبلاً اعلام نموده، این اتفاق در واقع پیامد منطقی و اجتناب ناپذیر تحولات پیشین بوده است. تحریم های آمریکا علیه ایران باعث شده است که انجام تعهدات ایران ذیل برجام عملاً برای این کشور غیرممکن باشد.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون تحریم های مختلفی را علیه ایران وضع نموده است؛ تحریم هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری های هسته ای صلح آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده است.

با توجه به اینکه پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های دیگر این توافق اقدام عملی قابل قبولی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت نداده بودند، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای بیان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز دوشنبه 27 خرداد در یک نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی عنوان نمود که با توجه به چهار برابر شدن ظرفیت، فراوری اورانیوم 3.67 درصد افزایش یافته و تا روز پنج شنبه ششم تیرماه از سقف مشخص شده در برجام عبور خواهد نمود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور نموده است.

ایران تأکید نموده است که از این پس برجام را یکجانبه اجرا نخواهد نمود و تنها در صورتی از کاهش تعهدات خود بازخواهد گشت که شاهد اجرای تعهدات طرف های دیگر برجام باشد.

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد هفته گذشته در نشست دوره ای برجام در شورای امنیت با انتقاد از کوتاهی طرف های دیگر برجام در اجرای تعهدات خود اضافه کرد: ایران بسیار بیشتر از سهم خود برای حفظ برجام کوشش نموده است. ما پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های مالی یکجانبه علیه ایران، بیش از یک سال به سه کشور اروپایی فرصت دادیم تا پیامدهای خروج آمریکا از برجام را جبران نمایند اما حسن نیت و صبر ایران، نتیجه ای جز وعده های تکراری از سوی طرف های دیگر برجام نداشته است.

پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در یک مصاحبه با یک رسانه غربی در مورد تعدیل تعهدات برجامی ایران خاطرنشان نموده بود: ایران در حال اجرای یکجانبه یک توافق چندجانبه بود و این شیوه دیگر جواب نمی دهد. همه طرف های برجام باید وارد عمل شوند و برای حفظ برجام سرمایه گذاری نمایند. اروپایی ها می گویند این توافق برای امنیت آنها مهم است، اگر چنین است پس باید روی آن سرمایه گذاری نمایند. ما هم می توانیم مانند اروپایی ها تنها به صورت کلامی از برجام حمایت کنیم. این یک آزمون برای اروپایی ها است که مشخص می نماید آنها واقعاً چقدر حاضرند برای حفظ برجام سرمایه گذاری نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: ایران به خاطر تحریم های آمریکا نتوانست تعهدات برجامی را تکمیل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: ایران به خاطر تحریم های آمریکا نتوانست تعهدات برجامی را تکمیل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید