مذاکرات ترکمنستان و گازپروم برای یک قرارداد 5 ساله

به گزارش وبلاگ ایتالیا، مقامات شرکت گازپروم و ترکمن گاز در حال جمع بندی مذاکرات برای یک قرارداد میان مدت 5 ساله واردات گاز هستند که گفته می شود حجم صادرات ترکمنستان به روسیه را می تواند به سطح سال 2016 و پیش از آن برگرداند.

مذاکرات ترکمنستان و گازپروم برای یک قرارداد 5 ساله

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ایتالیا به نقل از ترند، روسیه و ترکمنستان در حال مذاکره برای جمع بندی یک قرارداد 5 ساله خرید گاز ترکمنستان توسط شرکت گازپروم هستند.

یکی از منابع خبری روس در این زمینه گفته است: از نیمه دوم سال جاری میلادی صادرات گاز ترکمنستان بر مبنای این قرارداد آغاز می شود. این امر به اظهارات آناتولی یانوسکی، معاون وزیر انرژی روسیه در حاشیه کنفرانس بین المللی چشم انداز همکاری های انرژی میان روسیه و اتحادیه اروپا در حوزه گاز در برلین اشاره دارد.

بنا به گفته این مقام روس، مذاکرات در خصوص یک قرارداد میان مدت برای دوره ای 5 ساله در حال تکمیل و جمع بندی است. طرفین در حال بحث در خصوص حجم گاز تامین شده که به نرخ گاز صادراتی بستگی دارد، می باشند. حجم گاز تامین شده توسط ترکمنستان ممکن است به سطوحی که در سال 2016 بود برسد. مذاکرات تا ماه ژوئن انتها خواهد یافت.

ترکمنستان از 15 آوریل 2019 و پس از یک وقفه سه ساله، صادرات گاز طبیعی به روسیه را مجددا آغاز کرده است. شرکت گازپروم در نظر دارد تا 30 ژوئن 2019، حجمی معادل 1.155 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از ترکمنستان خریداری کند.

ترکمنستان گاز خود را از طریق خط لوله مرکزی آسیای مرکزی که در دوره اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده و توسط گازپروم انحصاری شده است، صادر می کند. تا سال 2009، گازپروم بزرگ ترین خریدار شرکت ترکمن گاز بود. این خرید سالانه بین 40 تا 42 میلیارد متر مکعب گاز را در بر می گرفت.

با این حال به رغم ترتیبات قرارداد شده، در ابتدا حجم گاز به 10 الی 11 میلیارد متر مکعب در سال کاهش یافت. در سال 2015 نیز این روند تداوم یافته و حجم گاز وارداتی با کاهشی 2.5 برابری به تنها 4 میلیارد متر مکعب رسید.

گازپروم این کاهش در واردات گاز از ترکمنستان را کاهش درخواست های خرید در اروپا و اوکراین اعلان کرد. در پی کاهش نرخ های جهانی گاز طبیعی به دنبال کاهش قیمت نفت، طرف روسی همچنین از نرخ گاز صادراتی ترکمنستان بر مبنای 240 دلار به ازای هر 1000 متر مکعب نیز راضی نبود.

این امر و شماری از اختلافات سیاسی دیگر در نهایت منجر به توقف واردات گاز ترکمنستان توسط گازپروم در سال 2016 شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مذاکرات ترکمنستان و گازپروم برای یک قرارداد 5 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ترکمنستان و گازپروم برای یک قرارداد 5 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید