موگرینی نسبت به امنیت گوایدو ابراز نگرانی کرد

به گزارش وبلاگ ایتالیا، ایسنا نوشت: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که هرگونه اقدامی که آزادی و امنیت رهبر اپوریسیون ونزوئلا را به خطر بیندازد باعث به وجود آمدن دامنه گسترده تر و جدیدتری از بحران ها پیرامون این کشور شده و با محکومیت قاطع جهانی روبرو می گردد.

موگرینی نسبت به امنیت گوایدو ابراز نگرانی کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، خوآن گوآیدوی تحت حمایت آمریکا که در ماه ژانویه خود را رئیس جمهور این کشور خواند، در 22 فوریه در اقدامی معترضانه به حکم یکی از دادگاه های قضائی عالی ونزوئلا مبنی بر ممنوعیت خروج گوآیدو از کشور به دلیل تحقیقات در دست انجام، به کلمبیا رفت. بعد از اینکه گوآیدو پیروز نشد تا یاری های بشر محبت آمیز را که از سوی آمریکا برای ونزوئلا به مرز این کشور با کلمبیا فرستاده شده بود به مردم کشورش برساند، اعلام نمود که به خانه برمی گردد.

بر اساس گفته های خوآن کارلوس والدز، معاون قاضی دادگاه عالی ونزوئلا، گوآیدو به دلیل نقض حکم ممنوعیت سفرش به خارج با 30 سال حبس در زندان روبرو خواهد شد.

فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای از سوی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا بر عقیده خود مبنی بر اینکه راهکار بحران چند بعدی که ونزوئلا را فرا گرفته تنها می تواند یک راهکار سیاسی، دموکراتیک و مسالمت آمیز باشد، تاکید دارد. در این رابطه هر اقدامی که استقلال، امنیت یا هویت گوآیدو را خدشه دار کند و به خطر بیندازد با افزایش تنش ها و محکومیت ها از سوی جامعه جهانی روبرو خواهد شد.

بر اساس گفته های موگرینی اعضای مجمع ملی ونزوئلا از مصونیت قانون اساسی برخوردارند که باید به آن کاملاً احترام گذاشته گردد و با این روش آنها می توانند قانون گذاری را بدون ذره ای ترس و احساس خطر بر روی خود یا خانواده شأن انجام دهند.

این بیانیه همچنین متذکر شد که این اتحادیه به نظارت نزدیک وقایع ونزوئلا با همکاری اعضای گروه تماس بین المللی و شرکای منطقه ای و بین المللی خود ادامه می دهد.

در همین حال الیوت آبرامز، فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا نیز در خصوص پرونده گوآیدو به همراه واکنش گسترده جهانی، کاراکاس را تهدید نموده است.

ونزوئلا هم اکنون در میان بحران سیاسی گسترده ای گیر افتاده است. در 5 ژانویه خوآن گوآیدو به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا که تحت کنترل اپوزیسیون است، انتخاب شد.

در 23 ژانویه هنگامی که دادگاه عالی ونزوئلا انتخاب او را ملغی اعلام نمود، گوآیدو خود را به عنوان رئیس جمهور خودخوانده این کشور معرفی کرد. اما نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا که در دهم ژانویه برای بار دوم سوگند ریاست جمهوری را خواند و به این سمت دست یافت، جنبش گوآیدو را تلاشی از سوی آمریکا برای ایجاد یک کودتا علیه ونزوئلا خوانده است.

بنا به گفته یک منبع دیپلماتیک در حالی که آمریکا به سرعت گوآیدو را به رسمیت شناخت، اتحادیه اروپا به دلیل وتوی ایتالیا پیروز به رسیدن به یک بیانیه مشترک در این مورد نشد. علی رغم این موضوع بسیاری از کشورهای اروپایی هر یک به صورت جداگانه حمایت خود را از گوآیدو و جنبشش نشان داده اند.

روسیه، چین، کوبا، بولیوی و چند کشور دیگر اما حمایت های خود را از نیکولاس مادورو، به عنوان تنها رهبر مشروع و قانونی این کشور نشان داده اند. سازمان ملل متحد نیز همچنان دولت مادورو را به رسمیت می شناسد.

52311

منبع: خبرآنلاین

به "موگرینی نسبت به امنیت گوایدو ابراز نگرانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی نسبت به امنیت گوایدو ابراز نگرانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید