نکته های مفید درباره خواب

دانشمندان در تحقیقات خود در خصوص خواب، عده ای داوطلب را بارها برای دوره های حداکثر 10 روزه بیدار نگه داشته اند و فهمیده اند که هر چه مدت بی خوابی طولانی تر گردد، مسائل انسان هم بیشتر می گردد.

نکته های مفید درباره خواب

بعضی افراد شب ها فقط چهار یا پنج ساعت می خوابند و با این حال سرحال از خواب بیدار می شوند. اما آیا واقعا این مقدار از خواب سالم است؟ خیر. بدن ما برای ترمیم خود به استراحت طولانی تری احتیاج دارد.

چرا باید بخوابیم؟

بنابر گزارشی به نقل از دویچه وله، انسان ها به طور متوسط یک سوم از عمر خود را می خوابند. آیا وقت خود را تلف نموده اند؟ به هیچ وجه. واقعیت این است که به هنگام خواب در بدن ما اتفاقات زیادی می افتند، هر چند که ما از آن بی خبریم.

در چرخه خواب دو مرحله خواب عمیق و رویا بینی به طور مرتب هر 90 دقیقه عوض می شوند. در مرحله خواب عمیق بدن ما فعالانه در حال کار کردن است، درست مثل یک کامپیوتر که در خفا در حال به روز کردن برنامه های خود است.

اتاق خواب باید جایی برای خواب باشد نه جایی برای کامپیوتر و تلویزیون. بدن ما در این مرحله هورمون های رشد را برای بازسازی ترشح می نماید و مشغول فعال کردن سیستم ایمنی خود است تا سلول های دفاعی ما بتوانند در زمانی کوتاه با ویروس ها و باکتری ها مقابله نمایند. به همین دلیل است که بیماران به خواب بیشتری احتیاج دارند.

اما در مرحله رؤیابینی، مغز ما با خاموش کردن حافظه کوتاه مدت مشغول پردازش وقایع روز می گردد. در این مرحله است که ما رویا می بینیم، رویاهایی که گاهی آنقدر عجیب و غریب هستند که هیچ ربطی میان آن ها و زندگی روزانه و خصوصی مان نمی توانیم پیدا کنیم. احتمالا در این مرحله بخش هایی از مغز که کمتر به کار می آیند، فعال می شوند. پس بدون خواب، هم بدن و هم مغز ما این فرصت استثنایی برای انجام فعالیت های ضروری و مورد احتیاجشان را از دست می دهند.

به چند ساعت خواب در روز احتیاج داریم؟

اینکه انسان به چند ساعت خواب احتیاج دارد، به سن او بستگی دارد. بنیاد ملی خواب آمریکا احتیاج نوزادان به خواب را در طول شبانه روز بین 14 تا 17 ساعت تعریف نموده است. بچه های دبستانی نیز به 9 تا 11 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند.

اما احتیاج بزرگسالان به خواب شبانه بین هفت تا 9 ساعت است و این میزان نمی تواند کمتر از شش ساعت گردد. تعداد کمی هم هستند که به حداکثر 10 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. احتمالا این ها خوابی ناآرام دارند به نحوی که بدنشان نمی تواند در هشت ساعت خود را به اندازه کافی ترمیم کند.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج انگلیس در خصوص این گونه افراد می گویند، آن هایی که به بیش از هشت ساعت خواب شبانه احتیاجمندند بیشتر از سایر افراد در معرض سکته قرار می گیرند.

اگر نخوابیم چه می گردد؟

در این صورت دمای بدن پایین می افتد، تمرکز و دریافت انسان کم می گردد و توانایی های شناختی و حرکتی در بعضی یا در تمامی قسمت ها از دست می رود، به طوریکه وقتی دومین شب بی خوابی فرا می رسد توانایی فرد برای انجام واکنش و کنترل بدنش را می توان با کسی مقایسه کرد که 85/ 0 پرومیل الکل در خون خود دارد.

محققان در این مورد که آیا بی خوابی دراز مدت منجر به مرگ می گردد، اتفاق نظر ندارند. پاسخ به این سوال به تعبیر علت مرگ بستگی پیدا می نماید. مثلا در بعضی موارد نادر اینسومنیا (اختلال بی خوابی) بیش از شش تا 30 ماه بی خوابی به مرگ منجر می گردد. در این موارد علت مستقیم مرگ را از کار افتادن ارگان های بدن می دانند.

عوامل مزاحم برای خواب

تلفن همراه خود را اگر ممکن است مدتی طولانی قبل از خواب خاموش کنید و اگر می گردد از آن اصلا در اتاق خواب استفاده نکنید. نور آبی صفحه آن به شدت جلوی خواب را می گیرد. بدون خواب، هم بدن و هم مغز ما این فرصت استثنایی برای انجام فعالیت های ضروری و مورد احتیاجشان را از دست می دهند. چشم های ما با دیدن این نور این پیغام را به مغز می فرستند که باید بیدار بمانی.

بعد ملاتونین، هورمون تنظیم نماینده چرخه شبانه روزی خواب که ضامن خواب آرام است، کمتر فراوری می گردد. به علاوه، توجه به ایمیل ها یا شبکه های اجتماعی ذهن را فعال نگه می دارد و مانع خواب می گردد. مصرف الکل و کافئین هم جلوی خواب راحت را می گیرد. برای همین است که تا شش ساعت قبل از خواب نباید قهوه خورد. سر و صدا و نور نیز مانع خوابی آرام می گردد.

عوامل خوب برای خواب

آن کس که همواره سر ساعت معینی می خوابد، معمولا سریع تر به خواب می رود. بالش و تشک هم باید مناسب بوده و وضعیت راحتی را برای سر و بدن به وجود بیاورد.

به علاوه زمانی که اتاق خواب آرام و تاریک و دمای آن بین 15 تا 18 درجه سانتیگراد بوده، بهترین شرایط برای خوابی عمیق و آرام پدید آمده است.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "نکته های مفید درباره خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته های مفید درباره خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید