کشف بنای آرامگاهی در سیمره

به گزارش وبلاگ ایتالیا، کاوش نجات بخشی محوطه پیر میکائیل رودبار سیمره در استان لرستان به کشف یک بنای آرامگاهی، فضای معماری در کنار رودخانه، قنات قدیمی و تعدادی قبور اسلامی منجر شد.

کشف بنای آرامگاهی در سیمره

به گزارش وبلاگ ایتالیا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی سجادی سرپرست هیأت کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمیکائیل با اعلام این خبر اضافه نمود: مطالعات باستان شناختی و کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمکائیل رودبار سیمره در پی کاوش ارگانیک با هدف نجات بخشی محوطه شروع شد.

این باستان شناس اظهار کرد: در ابتدای عملیات مطالعه باستان شناسی نسبت به تهیه نقشه های توپوگرافی و باستان شناسی محوطه اقدام و در مرحله بعد محوطه به مساحت دو هکتار مورد آنالیز و شناسایی باستان شناسی نهاده شد، که نتیجه مطالعات اولیه تا کنون یک دوره استقرار در مرکز محوطه متعلق به دوره میانه اسلامی و یک دوره استقراری قدیمی تر متعلق به صدر اسلام را نشان می دهد.

به گفته سجادی، به دنبال کاوش ارگانیک، بخشی از یک بنای آرامگاهی به ابعاد 8.30 × 8.30 در مرکز عرصه و بخشی از یک فضای معماری در حاشیه جنوبی محوطه در کنار رودخانه از زیر خاک خارج شده است.

او با بیان اینکه یک قنات قدیمی که از زیر محوطه عبور می نماید نیز در این کاوش مورد شناسایی نهاده شد، اضافه نمود: مستندسازی و انجام مطالعات تکمیلی آن در برنامه آینده واقع شده است.

این باستان شناس همچنین اطلاع داد: در زمان کاوش تعدادی قبور اسلامی در ترانشه های هسته مرکزی محوطه از دل خاک خارج شد که بعضی از آنها متعلق به تدفین های ثانویه هستند.

سرپرست هیأت کاوش نجات بخشی در محوطه پیرمیکائیل شرح داد: محوطه پیرمکائیل در منطقه دره رود رودبار در کناره تراس رودخانه سیمره در حوضه آبگیر سد سیمره واقع شده است. از وجه تسمیه پیرمکائیل اطلاعی در دست نیست، اما از گذشته های دور تا کنون به همین نام خوانده شده است.

او گفت: در سطح این محوطه یک ساختار معماری مضطرب مربعی شکل که با مصالح سنگ و گچ بنا شده دیده می گردد که مردم منطقه آن را که دارای جنبه اعتقادی و مذهبی نیز هست بقعه پیرمکائیل می خوانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف بنای آرامگاهی در سیمره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بنای آرامگاهی در سیمره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید