10 مهارتی که همه باید یاد بگیریم

به گزارش وبلاگ ایتالیا، آموزش مهارت های زندگی، توانایی اجتماعی و روحی فرد را افزایش می دهد و باعث می گردد تا فرد بتواند به نحوی بهتر و موثرتر با مسائل و دشواری های زندگی روبرو گردد.

10 مهارتی که همه باید یاد بگیریم

به گزارش گروه وبگردی وبلاگ ایتالیا؛ هر قدر مهارت های زندگی فردی بالاتر باشد، او بهتر می تواند سلامت روان و رفتار خود را حفظ کند و به شیوه ای منطقی و کارآمد مسائل پیش آمده را رفع کند.

بیشتربخوانید : ترفند هایی برای باز کردن سر صحبت با فرد مورد علاقه تان!

مهارت های زندگی قدرت سازگاری افراد را بالا می برد، شخص می تواند مسئولیت های اجتماعی و شخصی زندگی را بهتر بپذیرد و توانمندی هایش را بروز دهد و از آسیب های ناشی از ناتوانی در حل مسائل درامان بماند. سازمان بهداشت جهانی مهارت های ده گانه ای را معرفی نموده است که هرکس باید این توانایی ها را برای داشتن زندگی فردی و اجتماعی موفق کسب کند:

مهارت خودآگاهیمهارت خودآگاهی توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت هر فرد است. اگر هر فرد بتواند تصویری واقع بینانه از خود کسب کند و نیازها و تمایلاتش را به خوبی بشناسد، می تواند با حقوق فردی، اجتماعی و مسئولیت های فردی و اجتماعی اش آشنا گردد.

مهارت همدلیهمدلی به این معنی است که فرد در هر شرایطی، چه خوب و چه بد، بتواند دیگران و مسائلشان را درک کند. به این ترتیب، دیگران را دوست دارد و دیگران نیز او را دوست دارند و به هم توجه می نمایند که در نتیجه روابط اجتماعی افراد با یکدیگر بهتر می گردد.

مهارت روابط بین فردیاین مهارت، مشارکت و اعتماد واقع بینانه و همکاری با دیگران را معین می نماید و موجب می گردد تا روابط دوستانه ای را با دیگران ایجاد کند و دوستی های ناسالم را سرانجام دهد تا کسی از چنین روابطی آسیب نبیند.

مهارت ارتباط موثربا کسب این مهارت، افراد می آموزند برای درک بهتر دیگران، به شیوه ای درست، به صحبت های آنها گوش دهند. همچنین فرد بتواند نیازها و احساسات خودش را با دیگران درمیان بگذارد تا هم نیازهای دیگران و هم نیازهای خودش برآورده گردد و در نتیجه ارتباطی رضایت بخش شکل گیرد.

مهارت مقابله با فشار عصبیزندگی در دنیای مدرن با فشارهای روحی و روانی بسیاری همراه است. اگر این فشارها بیش از حد به طول بینجامد، بر زندگی افراد تأثیر منفی می گذارد و زمینه ساز بروز مسائل جدی می گردد. با آموختن این مهارت، افراد هیجان های مثبت و منفی را در خود و دیگران می شناسند و سعی می نمایند واکنشی نشان دهند که این عوامل مسئله ای برای آنها ایجاد نکند.

مهارت مدیریت هیجانهر انسانی در زندگی خود با هیجانات گوناگونی ازجمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر روبرو است که همه این هیجانات بر زندگی او تأثیر می گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان است. برای کسب این مهارت، فرد به طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.

مهارت حل مسألهزندگی سرشار از مسائل ساده و پیچیده است. با کسب این مهارت، بهتر می توانیم مسائل و مسائلی را که هر روز در زندگی برایمان رخ می دهند، از سر راه زندگی مان برداریم.

مهارت تصمیم گیریبرای برداشتن هر قدمی در زندگی باید تصمیم گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم گیری های او معین می نماید. با آموختن این مهارت، اهداف خود را واقع بینانه معین و از میان راهکار های موجود بهترین را انتخاب می کنیم و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده می گیریم.

مهارت تفکر خلاقتفکر یکی از مهمترین مهارت های زندگی است. مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و موثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام روبروه با مسائل و دشواری ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می کنیم. هنگامی که تفکر خلاق را می آموزیم، دیگر مسائل زندگی مزاحم ما نیستند، بلکه هرکدام فرصتی هستند تا راهکار های جدید بیابیم و مسائل را به گونه ای حل کنیم که کسی تاکنون این کار را ننموده باشد.

مهارت تفکر نقادانهمهارت تفکر نقادانه موجب می گردد هرچیزی را به سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به خوبی مورد آنالیز قرار دهیم و پس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم گیری کنیم. با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی خوریم و به عاقبت امور به خوبی فکر می کنیم و دقیق و درست تصمیم می گیریم و ارتباطات درستی برقرار می کنیم.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "10 مهارتی که همه باید یاد بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مهارتی که همه باید یاد بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید