14 شرکت عظیم جهان که کار خود را از زیرزمین و پارکینگ شروع کردند

به گزارش وبلاگ ایتالیا، وب سایت آی تی ایران - مرتضی یعقوبی: کسب وکار ها و شرکت ها عظیم و پیروز دنیا، هرگز مسیری ساده و بی دردسر را برای رسیدن به چنین جایگاهی طی نکرده اند.

14 شرکت عظیم جهان که کار خود را از زیرزمین و پارکینگ شروع کردند

مدیران جوان این مجموعه ها در ابتدای راه، اگرچه ایده هایی عظیم را در سر داشتند، اما وسعت جیبشان به وسعت ایده هایشان نبود و به ناچار می بایست میزکار خود را در دل زیرزمین منازل، پارکینگ ها و یا حتی اتاقکی در خوابگاه ها برپا نمایند.

درواقع، از دل همین جا های کوچک و پرت بود که شرکت ها عظیمی که امروزه بخش زیادی از گردش اقتصادی دنیا را به خود اختصاص داده اند، ظهور نموده اند. برای آشنایی بیشتر با این شرکت ها، با ما همراه باشید.

آمازون؛ شروع از یک پارکینگ

در سال 1994، جف بزوس مدیرعامل آمازون، تصمیم گرف تا از ظرفیت ها پدیده ای به نام اینترنت به بهترین شکل استفاده کند. وی از محل کار خود در شهر نیویورک استعفا و یک خانه را در شهر بلوو (Bellevue) اجاره کرد و فعالیت کتاب فروشی آنلاین خود را از پارکینگ آن خانه استارت زد.

تفریبا یک سال را به برنامه نویسی برای سایت خود گذراند که در آن موقع، تنها در زمینه فروش کتاب فعالیت داشت. در ماه جولای 1995 بود که وب سایت Amazon.com در دسترس کاربران نهاده شد. اکنون جف بزوس، ثروتمندترین مرد دنیا است و سرمایه خالص وی برابر با 140 میلیارد دلار و ارزش شرکت تحت راهنمایی وی یعنی آمازون نیز حدود 1.2 تریلیون دلار برآورد می گردد.

فیسبوک؛ شروع از اتاقی در خوابگاه دانشجویی

مارک زاکربرگ در سال 2003 و در زمانی که در دانشگاه ها روارد مشغول به تحصیل بود، اقدام به ایجاد وب سایتی تحت عنوان Facemash کرد که به دانشجویان این امکان را می دهد تا در خصوص میزان جذابیت افراد نظر دهند. اما عمر این سایت کوتاه بود و تنها دو روز بعد متوقف شد.

تقریبا یک سال بعد، زاکربرگ و دوستانش -ادواردو ساورین، داستین مسکوویتز و کریس هیوز- وب سایت فیسبوک را راه اندازی کردند. شبکه ای اجتماعی برای دانشجویان که به تدریج در میان دانشجویان سراسر آمریکا به محبوبیت بالایی دست یافت و اکنون کاربرانی میلیاردی در دنیا از آن استفاده می نمایند.

امروز ارزش فیسبوک برابر با 500 میلیارد دلار تخمین زده می گردد و بالغ بر 45 هزار نفر نیز در سراسر دنیا به صورت تمام وقت، در این شبکه عظیم اجتماعی کار می نمایند.

مایکروسافت؛ شروع از یک پارکینگ

در سال 1975، بیل گیتس به همراه پاول آلن شرکتی به نام Micro-Soft را که در زمینه میکروپردازنده ها و نرم افزار فعالیت داشت، راه اندازی و سیستم عاملی را برای کامپیوتر Altair 8000 طراحی کردند. این دو، کار خود را از یک پارکینگ در آلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو شروع کردند.

این شرکت، کم کم مراحل رشد خود را طی کرد و اکنون به عنوان عظیم ترین شرکت نرم افزاری دنیا با ارزشی معادل 1.3 تریلیون دلار شناخته می گردد. در حال حاضر، بالغ بر 148 هزار نفر در این شرکت مشغول به کار هستند.

گوگل؛ شروع از یک پارکینگ

طبق گزارش وب سایت Business Insider، در سال 1998 سوزان ووجیتسکی و همسرش دنیس تروپر، یک خانه با چهار اتاق را در ملنو پارک کالیفرنیا خریداری کردند و پارکینگ این خانه را به دانشجوی دانشگاه استنفورد اجاره دادند.

این دو دانشجو همان لری پیج و سرگئی برین بودند که در حال کار روی شرکت جدید خود یعنی گوگل بودند. طولی نکشید که ووجیتسکی به عنوان شانزدهمین نفر به تیم گوگل پیوست. در سال 2019، پیح و برین از گوگل استعفا و در نامه ای نوشتند: باورکردنی نیست، زمانی که در سال 1998، سرور های خد را از یک اتاقی در خوابگاه به یک پارکینگ منتقل کردیم، چنین سفری را در پیش داشته باشیم.

تا سرانجام سال 2019، ارزش گوگل بالغ بر 870 میلیون دلار برآورد شد و نزدیک به 114 هزار نفر نیز در این شرکت کار می نمایند.

اپل؛ شروع از یک پارکینگ

در سال 1976، والدین استیو جابز پارکینگ خانه خود را در اختیار استیو جایز فقید گذاشتند. استیو وزنیک، که در کنار جابز، اپل را پایه گذاری کرد، می گوید که این پارکینگ بخشی از تاریخ اپل است. بعد از مرگ استیو جابر، این پارکینگ به عنوان محلی برای بازدید عموم و یادآوری روز هایی که اولین قدم ها یک شرکت عظیم در آن برداشته شد، مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق آخرین گزارش ها، ارزش شرکت اپل برابر با 1.2 تریلیون دلار عنوان شده است. فروشگاه ها این شرکت در 25 کشور دنیا به مشتریان خود، خدمات ارائه می دهند و تا سرانجام سال 2019 نیز تعداد کارمندان این شرکت حدود 137 هزار نفر ذکر شده است.

دیزنی؛ شروع از یک پارکینگ

والت دیزنی برای اولین بار از پارکینگ پشتی عموی خود برای نمایش یک کارتون بهره گرفت. وی در سال 1922، کارتون آلیس در سرزمین کارتون را ساخت که ترکیبی از انیمیشن و لایو اکشن بود. او بعد از مدتی به ها لیوود و نزد عموی خود رفت و توانست کارتون ها طراحی شده خود را به نمایش بگذارد.

طولی نکشید که محبوبیت کارتون آلیس که توسط والت طراحی شده بود، وی را بر این داشت تا به همراه برادر خود و با خرید یک دوربین 200 دلاری، استودیوی Disney Brothers Cartoon Studio را راه اندازی نمایند. در این استودیو بود که مجموعه کمدی ها آلیس ساخته شد.

اکنون ارزش شرکت دیزنی برابر با 183 میلیارد دلار برآورد می گردد و بیش از 223 هزار نفر نیز در آن مشغول به کار هستند.

آندر آرمور؛ شروع از زیر زمین

کلیون فلانک، بنیانگذاری آندر ارمور این شرکت را در سال 1996 و با هدف فراوری پوشاک ورزشی با قابلیت انتقال تعریق از سطح پوست به سطح پارچه راه اندازی شد. وی در آن موقع، در خانه مادرعظیم خود زندگی و از زیرزمین آنجا به عنوان دفتر محل کار خود استفاده می کرد. در حال حاضر، ارزش آندر آرمور حدود 4 میلیارد دلار تخمین زده می گردد.

اسپنکس؛ شروع از یک آپارتمان کوچک

ایده راه اندازی شرکت اسپنکس (SpanX) زمانی در ذهن سارا بلیکلی جرقه زد که وی مسئول فروش دستگاه فکس در یک فروشگاه بود. اگرچه او در شغل خود به عنوان فردی پیروز شناخته می شد، اما پوشیدن لباس فرم به همراه جوراب شلواری وی را کلافه نموده بود.

همین مساله او را به فکر فراوری محصولاتی سوق دارد که بتوانند راحتی بیشتری را برای افراد به ارمغان بیاورند. سارا بلیکلی حدود دو سال روی ایده خود کار کرد و همزمان به عنوان مسئول فروش دستگاه ها فکس نیز مشغول بود. در نهایت بعد از دو سال تحقیق و ارزیابی، به سراغ شرکت نیمان مارکوس رفت تا شانس فروش محصولات خود را امتحان کند.

طولی نکشید که دیگر فروشگاه ها دیگری همانند Saks و برگدورف گودمن نیز بستری را برای فروش محصولات اسپنکس فراهم کردند و اکنون این شرکت به صندلی رسیده که طبق گزارش نشریه فوربز، ارزش خالص آن برابر با یک میلیارد دلار عنوان شده است.

تامبلر؛ شروع از یک اتاق خواب دوران کودکی

در سال 2007، دیوید کارپ شرکت تامبلر (Tumblr) را شرکتی که در زمینه ارائه خدمات میکروبلاگینگ و شبکه ها اجتماعی فعالیت می نماید، پایه گذاری کرد. وی در آن موقع، در اتاق خواب دوران کودکی خود در شهر نیویورک، امور را مدیریت می کرد و در اولین شبی که سایت خود را بارگذاری کرد، توانست چیزی حدود 75 هزار کاربر را جذب کند. تامبلر در سال 2013 با قراردادی به ارزش 1.1 میلیارد دلار به شرکت یاهو واگذار شد. اما در سال 2019، وردپرس این شرکت را حدود 3 میلیارد دلار خریداری کرد.

دل؛ شروع از یک اتاق در خوابگاه

در سال 1984، اغلب کامپیوتر ها با قطعات جدا از هم برای خریداران ارسال می شدند و آن ها می بایست خود، این قطعات را سرهم یا به اصطلاح اسمبل نمایند. اما مایکل دل در همان سال، شرکت PCs Limited را با هدف فروش کامپیوتر راه اندازی کرد که خدماتی همچون فروش، ساخت و تعمیرات را ارائه می داد.

او که برای کار خود به فضای بیشتری احتیاج داشت از اتاق، به یک پارکینگ تغییر مکان داد و به تدریج به یکی از عظیم ترین فعالان دنیای کامپیوتر تبدیل شد. ارزش شرکت دل در حال حاضر، حدود 30 میلیارد دلار پیش بینی شده و بالغ بر 165 هزار نفر نیز در این شرکت کار می نمایند.

هارلی دویدسون؛ شروع از یک اتاقک

ویلیام اس. ها رلی در سال 1901، موتوری را طراحی کرد که می شد آن را روی یک دوچرخه سوار کرد. دو سال بعد یعنی در سال 1903، ویلیام و برادرش آرتور اولین موتورسیکلت را در دل یک اتاق بسیار کوچک، فراوری کردند.

روی در ورودی این اتاق نوشته بود: Harley Davidson Motor Company. اکنون این شرکت با ارزش 2.8 میلیارد دلار به عنوان یکی از معروف ترین برند های حوزه خود به شمار می رود.

یانکی کندل؛ شروع از یک آشپزخانه

در سال 1969 بود که مایک کیتریج 16 ساله، با آب کردن چند مداد شمعی و بکارگیری موم، توانست برای مادر خود در روز کریسمس یک شمع درست کند. یکی از همسایه ها مایک، مجذوب این ایده شد و از وی خواست تا چند شمع دیگر نیز با همین روش بسازد و به او بفروشد.

محبوبیت این شمع ها تا جایی پیش رفت که مایک کیتریج در نهایت شرکتی را تحت عنوان یانکی کندل راه اندازی کند. اکنون محصولات این شرکت در بسیاری از کشور های دنیا به فروش می فرایند.

اچ پی؛ شروع از یک پارکینگ

بیل هیولت و دیوید پاکارد، پارکینگ خودرویی را در شهر پالو آلتو کالیفرنیا اجاره کردند و در سال 1938، اولین محصول خود را که در واقع یک نوسان ساز صوتی برای تست تجهیزات صوتی بود، فراوری نمایند.

ارزش شرکت اچ پی تا سرانجام سال 2019 برابر با 21 میلیارد دلار برآورد شد و تقریبا 56 هزار نفر نیز در آن مشغول به فعالیت هستند.

متل؛ شروع از یک پارکنیگ

در سال 1944 بود که مت متسون مشغول کار در گاراژ خانه خود بود که الیوت هندلر از وی خواست تا چند قاب عکس را برای وی فراوری کند. سپس همسر هندلر این قاب عکس ها را با قیمت 3 هزار دلار در یک نمایشگاه عکاسی به فروش رساند. در اکتبر 1944 که این قاب عکس ها، به محبوبیت بالایی دست یافتند، متسون و هندلر تصمیم گرفتند تا از ترکیب نام خود، برای معین اسم شرکت جدید استفاده نمایند که در نهایت متل انتخاب شد.

شرکت متل (Mattel) در کنار فراوری قاب عکس، از خرده چوب ها برای ساخت وسایل چوبی برای عروسک ها استفاده می کرد و در نهایت به سمت فراوری عروسک روی آورد. هم اکنون این شرکت با ارزشی معادل 3 میلیارد دلار به عنوان یکی از محبوب ترین برند های دنیای اسباب بازی شناخته می گردد.

منبع: برترین ها

به "14 شرکت عظیم جهان که کار خود را از زیرزمین و پارکینگ شروع کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 شرکت عظیم جهان که کار خود را از زیرزمین و پارکینگ شروع کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید