30 میلیارد تومان به تکمیل رصدخانه ملی ایران اختصاص یافت

به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته انتشار گزارش بی مهری مسئولان به تأسیس رصدخانه ملی ایران در کاشان در خبرنگاران، بازتاب خوبی در کشور داشت و با واکنش های مختلفی در میان مسئولان شهرستان کاشان، استان و کشور همراه بود.

30 میلیارد تومان به تکمیل رصدخانه ملی ایران اختصاص یافت

با توجه به درج این گزارش در تاریخ 29 خردادماه در خبرنگاران، سورنا ستاری امروز (دوشنبه) در سفر خود به کاشان از مسئولان این شهر، دلایل عدم تکمیل این رصدخانه را جویا شد و قرار شد این مسئله در شورای اداری شهرستان کاشان نیز مورد بحث و آنالیز قرار گیرد.

در این ارتباط سورنا ستاری در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه پروژه رصدخانه ملی ایران بزرگترین پروژه بیسیک ساینس کشور است، گفت: تکمیل رصدخانه ملی ایران به دلیل بزرگی پروژه، حمایت تمامی مسئولان استانی و منطقه ای را می طلبد؛ خوشبختانه این پروژه مشکل بودجه ای ندارد و اعتبارات لازم در خصوص تکمیل آن تخصیص داده شده است.

وی با بیان اینکه بخش عمرانی پروژه رصدخانه ملی ایران از نظر برنامه ریزی عقب نیست، اضافه نمود: تمامی پروژه توسط متخصصان داخلی ساخته می گردد و حتی تلسکوپ این رصدخانه نیز توسط دانشمندان ایرانی ساخته می گردد به نحوی که قطر آینه این تلسکوپ 3.4 متر است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، طراحی را مهمترین بخش در پروژه های دانش بنیان دانست و ابراز داشت: با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده سیویل رصدخانه در آذرماه امسال تکمیل می گردد و اگر مشکل خاصی پیش نیاید ما می توانیم امیدوار باشیم که مهر سال آینده از رصدخانه ملی ایران در کاشان نور بگیریم.

وی با بیان اینکه همکاری تمامی مسئولان استانی و منطقه ای در تکمیل این پروژه ملی نقش بسزایی دارد، گفت: برای تکمیل پروژه از طرف معاون علمی فناوری رئیس جمهور 30 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که 15 میلیارد تومان تأمین اعتبار و مابقی به زودی تخصیص اعتبار داده می گردد.

ستاری گفت: همچنین این آمادگی وجود دارد تا بخش خصوصی نیز در این پروژه ملی سرمایه گذاری کند چراکه پیش بینی ایجاد دو تلسکوپ کوچک تر نیز در فضای رصدخانه اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "30 میلیارد تومان به تکمیل رصدخانه ملی ایران اختصاص یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 میلیارد تومان به تکمیل رصدخانه ملی ایران اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید