تقاضای تجدیدپذیرها از بودجه سال 98

به گزارش وبلاگ ایتالیا، بخش خصوصی در رابطه با انرژی های تجدیدپذیر پیشنهاداتی را برای درج در لایحه بودجه سال 1398 به سازمان برنامه و بودجه ارائه نموده است.

تقاضای تجدیدپذیرها از بودجه سال 98

به گزارش وبلاگ ایتالیا، در پیشنهادات ارائه شده از سوی انجمن انرژی های تجدیدپذیر آمده است که عوارض برق که در سال 1397 برابر هشت درصد معین شده بود، به 10 درصد افزایش یافته و تا سقف 18 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شود؛ علاوه بر این بر اساس ماده (5) قانون دائمی حمایت از صنعت برق مصوب مجلس شورای اسلامی و ماده (12) قانون اساسنامه ساتبا مصوب مجلس شورای اسلامی، باید منابع لازم برای خرید برق تجدیدپذیر و برق رسانی روستایی از عوارض برق تامین شده و سالانه توسط دولت در لایحه بودجه پیشنهاد شود.

علاوه بر این، در برنامه ششم توسعه که احداث 5000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی هدف گذاری شده است و با توجه به توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در سال های اخیر و احتیاج به منابع برای خرید برق این نیروگاه ها و با توجه به وظیفه دولت برای پیشنهاد میزان عوارض برق در قانون بودجه، پیشنهاد شده تا در لایحه بودجه سال 1398، مبلغ عوارض به 10 درصد و تا سقف 18 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

هم چنین درخواست شده که سهم تجدیدپذیر (ساتبا) از عوارض 70 درصد و سهم برق رسانی روستایی (توانیر) 30 درصد در نظر گرفته شود، چراکه با توجه به توسعه انرژی های تجدیدپذیر و احتیاج به بودجه بیش تر و نیز کاهش احتیاج به برق رسانی روستایی در سراسر ایران، این موضوع که اغلب توسعه سیستم های تجدیدپذیر در روستاها اتفاق می افتد و تقاضا شده که سهم انرژی های تجدیدپذیر (ساتبا) از عوارض برابر 12600 میلیارد ریال (70 درصد از مبلغ عوارض) و سهم روستایی (توانیر) از عوارض برابر 5400 میلیارد ریال (30 درصد از مبلغ عوارض) در نظر گرفته شود.

علاوه براین پیشنهاد شده است که عوارض برق به صورت درآمد اختصاصی در نظر گرفته شود، چراکه ماده (12) قانون اساسنامه ساتبا مصوب مجلس شورای اسلامی صراحت دارد که عوارض موضوع ماده پنج قانون حمایت از صنعت برق باید به حساب ساتبا واریز و صرفا برای توسعه شبکه برق رسانی روستایی و خرید برق تجدیدپذیر از بخش غیردولتی هزینه شود.

در سال 1395 و 1396، فعالان بخش خصوصی، انجمن ها و سندیکاها بارها به سازمان برنامه تذکر دادند که طبق ماده پنج قانون حمایت از صنعت برق، عوارض برق باید به صورت کامل و صددرصد به این بخش تخصیص یابد و درخواست شد که درآمد عوارض در لایحه پیشنهادی دولت به صورت درآمد اختصاصی در نظر گرفته شود تا شاهد تاخیر در تخصیص ها و در پرداخت به نیروگاه های بخش خصوصی نباشیم.

با این وجود، هرساله شاهد تعلل سازمان برنامه و بودجه نسبت به تخصیص این عوارض هستیم؛ به گونه ای که در سال 1396 تا سرانجام آذرماه تنها حدود 340 میلیارد ریال از کل وجوه واریز شده به خزانه به ساتبا پرداخت شد، درنتیجه پرداخت بهای برق به نیروگاه برای چندین ماه متوالی با تاخیر روبه رو شد، بسیاری از شرکت های فعال داخلی و خارجی نسبت به دریافت بهای برق در سال های آینده دچار تردید شده و پروژه های خود را متوقف یا بسیار کند کردند. نهایتا در سال 1396 تنها حدود 40 درصد از کل بودجه وصول شده به ساتبا پرداخت شود.

برای اصلاح مورد فوق درخواست شده تا در پیشنهاد سازمان برنامه به دولت و مجلس شورای اسلامی، سهم ساتبا از عوارض برق صورت درآمد اختصاصی ساتبا در نظر گرفته شود و سهم توانیر به صورت درآمد داخلی توانیر در نظر گرفته شود.

هم چنین از سازمان برنامه و بودجه تقاضا شده تا وجوه حاصل از کلیه کسورات معاف شود چراکه در سال های قبل مشاهده شده که وجوهی از عوارض به عنوان یاری به اشتغال و یاری به توسعه مناطق محروم کسر می شود، در حالی که اغلب نیروگاه های تجدیدپذیر در مناطق محروم تاسیس شده و باعث ایجاد اشتغال در این مناطق می شوند، لذا کاهش بودجه خرید برق تجدیدپذیر و ضربه به اعتماد سرمایه گذاران این حوزه با عنوان مصرف برای توسعه مناطق محروم و ایجاد اشتغال منطقی نبوده و باعث کاهش توسعه و کاهش اشتغال می شود.

در این پیشنهادات آمده است که بهای فروش برق به مدیریت شبکه محاسبه و به حساب عوارض برق پرداخت شود تا صرف خرید برق تجدیدپذیر شود چراکه بهای خرید برق تجدیدپذیر مانند برق حرارتی توسط مدیریت شبکه پرداخت شود. این موضوع احتیاج به گنجاندن در قانون بودجه دارد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو، در حال حاضر حدود دو میلیارد و 613 میلیون کیلووات ساعت برق، از تیرماه سال 1388 تا انتهای آبان ماه امسال، از محل انرژی های نو فراوری شده که این میزان باعث صرفه جویی 575 میلیون لیتری مصرف آب در ایران شده است که این میزان فراوری انرژی از محل تجدیدپذیرها توانسته از انتشار حدود یک میلیون و 803 هزار تن گاز گلخانه ای بکاهد. هم چنین این میزان فراوری انرژی های نو باعث شده 742 میلیون مترمکعب از مصرف سوخت های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هواست، کاسته شود.

علاوه بر این، توسعه فراوری تجدیدپذیرها طی این مدت باعث صرفه جویی 575 میلیون لیتری مصرف آب در سال های اخیر شده که سهم آبان ماه به تنهایی حدود 19 میلیون لیتر بوده و باید گفت که اکنون 421 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون ایران، در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی های نو در ایران به 660 مگاوات رسیده، براین اساس تاکنون 95 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی نصب شده و 39 مگاوات نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تقاضای تجدیدپذیرها از بودجه سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای تجدیدپذیرها از بودجه سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید