قوانین 2021 مبارزه با دوپینگ در تمام رشته ها مانند فوتبال است

به گزارش وبلاگ ایتالیا، به گزاش خبرنگاران، گزارش خبرنگاران از قوانین کنترل دوپینگ فوتبال/ مجازات مصرف مواد مخدر کم شد عنوان گزارشی بود که خبرنگاران در آن به اعمال مهمترین تغییرات در قوانین مبارزه با دوپینگ فوتبال برای سال 2021 میلادی پرداخته بود.

قوانین 2021 مبارزه با دوپینگ در تمام رشته ها مانند فوتبال است

این تغییرات از سوی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اعمال شده و از ابتدای سال آینده میلادی نیز اجرایی خواهد شد.

فرزاد شارکی قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در تبادل نظر با وبلاگ ایتالیا با تاکید بر اینکه فیفا بر اساس نسخه جدید قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) به روزرسانی قوانین خود را به پایان رساند تاکید نمود که این قوانین در تمام رشته ها مشابه است.

وی توضیح داد: وادا قوانین جدید مبارزه با دوپینگ را بر روی سامانه خود اطلاع رسانی نموده است. فیفا در واقع با الگوبرداری از این قوانین، تغییرات موردنظر را اعمال نموده است. بنابراین میان قوانین فوتبال با دیگر رشته ها تفاوتی وجود ندارد.

شارکی از تخفیف در محرومیت ورزشکاران زیر سن قانونی و ورزشکارانی تفریحی به عنوان مهمترین تغییرات اعمال شده در قوانین مبارزه با دوپینگ یاد کرد و گفت: پیش از این محرومیت ورزشکارانی که زیر 18 سال بودند یا چند سال از آخرین حضور آنها در میادین بین المللی می گذشت، همانند دیگر ورزشکاران حداکثر تا 4 سال - برای یک دوره - اعمال می شد اما طبق قوانین جدید برای این دسته ورزشکاران محرومیت کمتری در نظر گرفته می گردد.

قائم مقام نادو ایران به استفاده از مواد مخدر به عنوان یکی از عواملی که باعث مثبت شدن نتیجه تست دوپینگ می گردد، اشاره نمود و گفت: البته مواد مخدر تاثیری در کارآیی ورزشکاران ندارد اما در آنالیز انجام شده بر روی نمونه گیری ها قابل تشخیص است. پیش از این مجازات استفاده از این مواد هم مانند دیگر مواد نیروزا بود اما در قوانین جدید محرومیت ناشی از مواد مخدر به سه یا یک ماه کاهش پیدا نموده است.

وی ادامه داد: نکته مهم این تغییر استفاده از مواد مخدر رایج در جامعه است نه دیگر مواد.

شارکی همچنین به تاثیرگذاری عملکرد ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در محرومیت تیم های فوتبال اشاره نمود و گفت: این قانونی است که فیفا در قوانین جدید خود لحاظ نموده است. در صورتیکه فدراسیون بین المللی فوتبال عملکرد نادو را در کشوری در جهت خلاف قوانین جهانی تشخیص دهد اقدام به محرومیت تیم های فوتبال آن کشور کند. این مسئله اهمیت عملکرد نادو را معین می نماید.

با تاکید این مقام مسئول در حوزه مبارزه با دوپینگ ورزش ایران، فوتبال در این زمینه مجزا از دیگر رشته ها عمل می نماید با این حال تاثیرگذاری عملکرد نادو در محرومیت احتمالی تیم های فوتبال در ورزش ایران هم اعمال خواهد شد.

وی همچنین به تغییراتی که در استانداردهای آنالیز تخلفات ایجاد شده اشاره و یادآور شد: طبق قوانین جدید مانند اینکه اعضای هیئت داوری بایستی حداقل 2 سال سابقه کار دفتری را داشته باشند و حداقل یک نفر از اعضا هیئت داوری باید زمینه کاری اش حقوق باشد.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این رابطه توضیح داد: در مقررات جدید عدم وابستگی هیات داوری الزامی است. هیئت داوری بایستی عملا در هر سه دادرسی مستقل باشند و افرادی که در یک مرحله با پرونده ارتباط داشتند باید در جلسات بعدی از پرونده کنار گذاشته شوند. ارگان مبارزه با دوپینگ یا مجموعه ثالث نمیتوانند توانایی با قدرت هیات دادرسی را در اجرای مراحل دادرسی و تصمیم گیری اصول را مورد مداخله قرار بدهند. هیات استیناف هم مثل هیات دادرسی اولیه باید از نظر عملکردی و سازمانی مستقل باشد و نبایستی به هیچ عنوان ارتباطی با گروه مسئول مدیریت نتایج داشته باشد.

فرزاد شارکی همچنین در خصوص شرایط آنالیز پرونده ورزشکاران خاطی در دادگاه عالی ورزش (CAS) گفت: پرونده ورزشکاری که در سطح ملی و بین المللی فعالیت دارد و نتیجه تست دوپینگ او مثبت شده تنها به شرط رضایت وادا و نادو مربوطه و موافقت خودش می تواند از ابتدا در CAS آنالیز گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قوانین 2021 مبارزه با دوپینگ در تمام رشته ها مانند فوتبال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین 2021 مبارزه با دوپینگ در تمام رشته ها مانند فوتبال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید