لایحه سناتورهای آمریکایی برای ممنوعیت انتقال هواپیمای اف-35 به ترکیه

تهران - خبرنگاران - سناتورهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا لایحه ای برای ممنوع کردن انتقال جنگنده های اف-35 به ترکیه ارائه کردند.

لایحه سناتورهای آمریکایی برای ممنوعیت انتقال هواپیمای اف-35 به ترکیه

به گزارش بامداد جمعه خبرنگاران به نقل از رویترز، طبق پیش نویس این لایحه تا زمانی که دولت آمریکا تایید نکند که آنکارا از روسیه سامانه دفاع هوایی اس-400 خریداری نخواهد کرد، انتقال اف-35 به ترکیه ممنوع خواهد شد.

برنامه تولید اف-35 سه تریلیون دلار هزینه در بر داشته و ترکیه یکی از شرکای تولیدی آن است. آمریکا می گوید که تلاش ترکیه برای دریافت سامانه دفاع هوایی روسی موجب تضعیف امنیت اف-35 می شود.

چهار سناتور لایحه مقابله با اقدام ترکیه برای خرید اس-400 از روسیه را تنظیم کرده اند. دو سناتور دموکرات جین شاهین و کریس وان هولن و دو سناتور جمهوریخواه جیمز لانکفورد و تام تیلیس که مشترکا این لایحه را ارائه کرده اند، نسبت به اقدام ترکیه ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند که این کشور به عنوان عضو ناتو نمی تواند هر دو مورد را داشته باشد.

شاهین گفت: این چشم انداز که روسیه به فناوری و هواپیمای آمریکایی در یک کشور عضو ناتو دسترسی داشته باشد، خطری جدی علیه امنیت ملی ما و امنیت جهانی به شمار می آید.

با وجود فشارهای آمریکا، ترکیه تاکنون نشانه ای دال بر انصراف از خرید اس-400 ارائه نکرده است.

شبک**9423**1708

منبع: ایرنا

به "لایحه سناتورهای آمریکایی برای ممنوعیت انتقال هواپیمای اف-35 به ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه سناتورهای آمریکایی برای ممنوعیت انتقال هواپیمای اف-35 به ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید