پولی که در حساب کارگزاری ها می ماند!

به گزارش وبلاگ ایتالیا، افزایش معاملات برخط (آنلاین) و امتناع کارگزاری ها از پذیرفتن اشخاص در محل دفترشان به دلیل شیوع بیماری کرونا موجب شده آن دسته از سهامدارانی که از داد و ستد در بازار سهام اطلاعات کمی دارند، مجبور شوند سهام خود را به صورت اینترنتی معامله نمایند.

پولی که در حساب کارگزاری ها می ماند!

این موضوع باعث شده عده ای از سهامداران پس از معامله سهام، بدون توجه به ثبت درخواست وجه منتظر واریز پول از حساب کارگزاری بمانند؛ وقتی از زمان مقرر، که سه روز کاری است، می گذرد، در تماس با کارگزاری متوجه می شوند که باید گزینه درخواست وجه را ثبت نمایند در حالی که حتی پس از ثبت درخواست و انتظار دو روزه باز هم ممکن است به ثبت درخواست دوباره وجه احتیاج باشد. اما سوال این جاست؛ آیا به وجهی که بابت فروش سهام در این مدت در حساب شرکت های کارگزاری می ماند سودی تعلق می گیرد؟ و آیا شرکت های کارگزاری بابت تاخیر در پرداخت وجه باید پاسخگو باشند؟

درخواست وجه یا عدم درخواست وجه

یکی از سهامداران که با چنین مسئله ای روبرو شده است به دنیای اقتصاد گفت: پس از فروش سهام و انتظار تا سه روز با شرکت کارگزاری تماس گرفتم و علت واریز نشدن وجه را جویا شدم که پاسخ شنیدم پس از فروش باید گزینه درخواست وجه را انتخاب می کردم. او ادامه داد: بعد از انتخاب این گزینه دو روز دیگر نیز منتظر ماندم، اما باز هم مبلغ واریز نشد و دوباره شرکت کارگزاری از من خواست تا یک بار دیگر گزینه درخواست وجه را در سامانه فعال کنم. در نتیجه مبلغی که باید دو روز پس از فروش سهام به حسابم واریز می شد یک هفته بعد واریز شد.

به گفته این سهامدار، طراحی پنل معاملاتی به گونه ای نیست که سهامدار را به سمت انتها معامله راهنمایی کند در حالی که اگر هم قرار بر این است که وجهی برای معامله بعدی در حساب بماند این گزینه به عدم در خواست وجه تبدیل گردد تا اگر سهامداری میخواهد تا وجه در حساب کارگزاری بماند گزینه عدم در خواست وجه را انتخاب کند.

سهامداران بابت سود دیرکرد در واریز وجه به سامانه شکایت مراجعه نمایند

محمد عطایی، مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس در این باره گفت: از زمانی که سفارش فروش داده می گردد و سهم به فروش می رسد تا دو روز کاری زمان ضروری است تا شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) پول را به حساب کارگزاری واریز کند. او ادامه داد: شرکت های کارگزاری باید یک روز کاری پس از دریافت پول از حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی، مبلغ را به فروشنده انتقال دهند، در غیر این صورت سهامداران می توانند در سامانه شکایت، موضوع را مطرح نمایند و اگر تعداد شکایت ها زیاد باشد شرکت کارگزاری موردنظر اخطار دریافت خواهد نمود.

مدیر نظارت بر کارگزاران اضافه کرد: این سامانه با هدف تسریع و تسهیل در اجرای فرآیند های مرتبط با ثبت و رسیدگی به شکایت ها از فعالان بازار سرمایه، اعم از تشکل های خود انتظام، نهاد های اقتصادی و ناشران اوراق بهادار با رویکرد مکانیزاسیون، طراحی شده است این سامانه شکایت ها را ثبت می نماید و اگر تعداد شکایت ها از یک کارگزاری زیاد گردد به شرکت اخطار داده می گردد. به گفته عطایی، در این سامانه، همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند شکایت خود از فعالان بازار سرمایه را بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی و به وسیله سامانه شکایت ها برای سازمان بورس ارسال نمایند. آن ها حتی می توانند با مراجعه به سامانه از آخرین شرایط درخواست های ارسالی خود آگاه شوند.

او اضافه کرد: نظارت مستمر این اداره بر شکایت های واصل شده و انجام اقدامات لازم اعم از استعلام، تشکیل جلسه با متشاکی، تشکیل جلسات مشورتی داخل سازمان، ارائه گزارش و... برای رسیدگی به شکایت ها و تهیه پاسخ در مجموع می تواند ارتباط خوبی را میان عموم سرمایه گذاران و سهامداران با سازمان بورس و اوراق بهادار برقرار و در نهایت موجب کاهش ناهنجاری ها در بازار گردد.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس گفت: اگر سهامداری به اختصاص نیافتن سود برای تاخیر واریزی شکایتی دارد می تواند در این سامانه آن را ثبت کند. هیات داوری بورس و اوراق بهادار یک سامانه هوشمند ارتباطی است که مراجعه نمایندگان به آن می توانند با تقدیم دادخواست مربوط به این درگاه یا دبیرخانه سازمان، ضمن برخورداری از امکانات در نظر گرفته شده از رسیدگی تخصصی و سریع این سامانه استفاده نمایند.

تازه واردان قبل از ورود، الفبای بورس را آموزش ببینند

مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایان، در این باره به دنیای اقتصاد گفت: سهامداران پیش از ورود به بورس باید الفبای این بازار را آموزش ببینند تا دچار مشکل بعدی نشوند. محمد ابراهیم قربانی فرید ادامه داد: قبل تر سهامداران پس از فروش سهم خود تا سه روزکاری باید صبر می کردند که وجه به حسابشان واریز گردد، اما با روش جدید که 6 ماه است اجرایی شده واریز وجه به حساب شخص 2 روز کاری زمان می برد. در صورتی که مغایرتی در اطلاعات حساب بانکی وجود داشته باشد مبلغ در حساب کارگزاری خواهد ماند تا فروشنده مشکل مغایرت را رفع کند. قربانی فرید اضافه کرد: در صورتی که فروشنده سهام اطلاعی از امکان ثبت درخواست وجه نداشته باشد، مبلغ تا زمان درخواست وجه در حساب کارگزاری خواهد ماند.

ایجاد ادبیات مشترک بین نهاد ناظر، کارگزاری ها و مشتریان

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه در واکنش به دیرکرد واریز وجه در برخی از کارگزاری ها به دنیای اقتصاد گفت: اگر مشتری سفارش درخواست وجه را زده باشد و مبلغ واریز نگردد به وسیله نهاد های نظارتی می تواند شکایت را ثبت کند. او ادامه داد: برخی کارگزاری ها برای برخی از مشتریان خود سیستمی طراحی نموده اند که در زمان هایی که مانده حساب مثبت باشد بابت آن به مشتری سود اختصاص می دهد. به این صورت که در این شرایط با مانده مثبت واحد های سرمایه گذاری خریداری می نمایند که در آمد ثابتی دارد و به آن سود تعلق می گیرد. او ادامه داد: درخواست وجه به صورت اینترنتی و تلفنی است و از آنجا که سهامداران جدیدی به واسطه رونق بازار و سهام عدالت وارد بازار سهام شده اند جا دارد سیاست گذاران بورس ادبیات مشترکی بین نهاد ناظر، کارگزاری ها و مشتریان به وجود بیاورند.

منبع: فرارو

به "پولی که در حساب کارگزاری ها می ماند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولی که در حساب کارگزاری ها می ماند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید