گزارش، اختلاف نظر آمریکا و ناتو درباره آزادی زندانیان طالبان؛ چه کسی در این باره تصمیم می گیرد؟

به گزارش وبلاگ ایتالیا، پس از توافق صلح آمریکا و طالبان خلیلزاد برای نخستین بار به کابل آمده تا دولت افغانستان که مخالف آزادی زندانیان طالبان است را برای انجام آن مجاب کند، ناتو اما مسئله آزادی این زندانیان را از صلاحیت های دولت افغانستان می داند.

گزارش، اختلاف نظر آمریکا و ناتو درباره آزادی زندانیان طالبان؛ چه کسی در این باره تصمیم می گیرد؟

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ ایتالیا، زلمی خلیلزاد کننده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و فردی که شخصاً توافقنامه صلح آمریکا و طالبان را امضا کرد در حالی به کابل آمده است که مخالفت دولت افغانستان با اجرای بند مربوط به آزادی زندانیان در این توافقنامه برگزاری مذاکرات بین الافغانی را با ابهام روبرو کرده است.

آمریکا در این توافق، که در مراسم امضای آن در قطر هیچکس به کنندگی از دولت افغانستان حضور نداشت، متعهد شده تا زمینه آزادی 5 هزار عضو طالبان از زندان های دولت افغانستان و نیز 1 هزار نفر از نیروهای امنیتی اسیر طالبان را تسهیل کند اما اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می گوید که آزادی این زندانیان از صلاحیت های دولت است و این مسئله باید در گفت وگوهای بین الافغانی مطرح شود، نه اینکه پیش شرطی برای آغاز آن باشد.

براساس توافق آمریکا و طالبان، مذاکرات بین الافغانی قرار است 10 مارس (20 اسفند) آغاز شود اما طالبان خواستار آزادی زندانیان پیش از برگزاری این نشست می باشد و می گوید عدم رهایی زندانیان گفت وگوها را با چالش روبرو می کند.

شیرمحمد عباس استانکزی عضو ارشد تیم مذاکره کننده طالبان معتقد است که آمریکا اختیار آزادی این زندانیان را دارد چرا که در توافقنامه چنین تعهدی کرده است. وی می افزاید که آمریکا و طالبان هیئتی را برای آزادی زندانیان مشخص کرده اند که در یک ماه گذشته مشغول کار بودند، فهرست زندانیان تبادل شده و نزدیک به 80 درصد کار اجرا شده است.

پس از توافق صلح با طالبان، این نخستین سفر مذاکره کننده ارشد آمریکا به کابل است و برخی منابع دلیل آن را مجاب کردن غنی برای آزادی زندانیان طالبان می دانند اما از بعدازظهر روز گذشته تا به امروز هیچ گزارشی از دیدار خلیلزاد با غنی وجود ندارد و برخی رسانه ها از امتناع رئیس جمهور افغانستان برای انجام این دیدار خبر داده بودند که توسط ارگ ریاست جمهوری تکذیب، اما توضیحی بیشتری درباره آن ارائه نشد.

همزمان با توافق آمریکا و طالبان در قطر، دبیرکل ناتو، وزیر دفاع آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان نیز بیانیه مشترکی را منتشر کردند که در آن دولت افغانستان متعهد شد تا در گفت وگو با آمریکا و طالبان برای اعتمادسازی با این گروه شرکت کند و براساس متن این بیانیه گفت وگوها شامل مشخص امکان سنجی رهایی تعداد قابل توجهی از زندانیان از هر دو طرف است. از طرف دیگر در متن توافق آمریکا و طالبان نیز درباره آزادی زندانیان طالبان چنین آمده است: آمریکا متعهد است تا با همکاری و تأیید همه طرف های ذیربط بطور فوری در رابطه با آزادسازی سریع اسیران جنگی و سیاسی طالبان برای اعتمادسازی اقدام کند و براین اساس قرار است تا 5 هزار نفر از زندانیان طالبان آزاد شوند.

در حالی که در نه در متن توافقنامه آمریکا و طالبان و نه در بیانیه مشترک صادر شده، دولت افغانستان تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان نسپرده، خلیلزاد صبح امروز در توئیتی نوشت که واشنگتن نسبت به تسهیل تبادل زندانیان متعهد است که هم در توافق آمریکا و طالبان و نیز در بیانیه مشترک آمریکا و افغانستان مورد موافقت قرار گرفته بود. وی در ادامه نیز بدون اشاره به شمار زندانیان طالبان نوشت: دو طرف را حمایت می کنیم تا شمار قابل توجهی از زندانیان را آزاد کنند.

خلیلزاد در حالی دولت افغانستان را برای آزادی زندانیان طالبان تحت فشار قرار داده که نیکلاس کی کننده غیرنظامی ناتو در افغانستان با اتخاذ موضعی مخالف آمریکا تصریح می کند که مسئله آزاد کردن زندانیان طالبان تصمیمی است که باید توسط دولت افغانستان گرفته شود.

آمریکا و ناتو معمولاً در افغانستان بطور هماهنگ عمل می کنند، اکنون اما دلیل مواضع مختلف آن ها مشخص نیست و تنها زمان سرنوشت آغاز مذاکرات بین الافغانی که به مراتب از مذاکرات آمریکا و طالبان پیچیده تر، دشوارتر و زمان بر تر خواهد بود را مشخص خواهد کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، اختلاف نظر آمریکا و ناتو درباره آزادی زندانیان طالبان؛ چه کسی در این باره تصمیم می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، اختلاف نظر آمریکا و ناتو درباره آزادی زندانیان طالبان؛ چه کسی در این باره تصمیم می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید